BIJELO POLJE: ŠKOLA BEZ PLAFONA USKORO RUŽNA PROŠLOST
Škola je bila u katastrofalnom stanju, o čemu su “Vijesti” više puta pisale, a na objektu građenom 1946. godine nije bilo ozbiljnijih rekonstrukcija.
Jedan od glavnih razloga zašto se Bjelopoljac Dušan Grujić prije četiri godine iz Podgorice sa porodicom preselio u rodno selo Pripčiće nadomak Bijelog Polja bila je nada u rekonstrukciju oronule četvorogodišnje škole, područnog odjeljenja OŠ “Risto Ratković”.
On i mještani Pripčića, i pored toga što su dobili obećanja Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) da će dobiti novu školu, strahuju da će neko zaustaviti projekat, zbog sumnji u ranija ministarstva koja su više puta čvrsto obećavala izgradnju dok je sve ostajalo mrtvo slovo na papiru.
Posebno brinu zato što im je iz tog resora ranije saopšteno da će tender biti završen do kraja februara.
BIJELO POLJE: ŠKOLA BEZ PLAFONA USKORO RUŽNA PROŠLOST
Iz Ministarstva, međutim, kažu da nema odustajanja i da je izgradnja izvjesna odmah početkom sezone, u šta će uložiti 260. 000 eura.
U odgovoru “Vijestima” iz tog vladinog resora ističu da je izrada projekta u završnoj fazi.
“Dobijene su neophodne saglasnosti nadležnih organa lokalne samouprave, prije svih gradskog arhitekte. Ministarstvo je dostavilo Upravi za kapitalne projekte zahtjev da se projekat uvrsti u izmjenu plana javnih nabavki, kako bi do kraja marta bio raspisan tender za izbor izvođača radova”, piše u odgovoru Ministarstva.
Škola je bila u katastrofalnom stanju, o čemu su “Vijesti” više puta pisale, a na objektu građenom 1946. Godine nije bilo ozbiljnijih rekonstrukcija.
Grujić je podsjetio da živopisno selo. Pripčići predstavlja jedno od najljepših mjesta u opštini za mlade parove i djecu.
“Plodno zemljište, prelijep krajolik okružen livadama, šumama, rijekom Lim, sve više djece koja se rađaju, a sve blizu grada, glavni su razlozi što smo ja i supruga poželjeli da se vratimo u selo”, kazao je Grujić.
Da su mještani u pravu što su tražili novu školu pokazalo se u septembru, kada se plafon škole srušio, na sreću povrijeđenih nije bilo, jer se to desilo van nastave. Od tada su on, Rade Drobnjak i Radovan Božović krenuli u zajedničku borbu za izgradnju nove škole.
Grujić je istakao da su djecu u dogovoru sa direktoricom Veselinkom Šćekić prebacili u matičnu školu.
On je istakao da se ranije, zajedno sa Božovićem, nakon što su uputili pismo Ministarstvu, sastao sa ministarkom prosvjete, nauke i inovacija Anđelom Jakšić Stojanović, od koje su dobili čvrsta uvjeravanja da će škola biti izgrađena.
“Do sada su dobijene sve dozvole, projekat je dopunjen i odobren od glavnog arhitekte”, kazao je Grujić.
Drobnjak je podsjetio na loše uslove u školi.
“Nikakve ozbiljne rekonstrukcije nije bilo decenijama. Područno odjeljenje nema osnovnih uslova za odvijanje nastave. Ne postoji ni mokri čvor. I spolja i unutra škola je obična ruina, obrušio se i dio plafona, na šta smo kao roditelji ukazivali više godina”, kazao je Drobnjak.
Prema projektu pred modernog zdanja predviđeni su trotoari i staze, kao i rampe za lica sa posebnim potrebama, parking, a pri uređenju terena se posebno vodilo računa da postojeća stabla budu sačuvana. Biće zasađena i živa ograda, kao i trajna ograda na ulazu zbog bezbjednosti učenika i to kroz projekat pomoćnog objekta. Škola će biti ukupne bruto površine 193,46 metra kvadrata, dok je postojeći iznosio 86 metara kvadratnih.
Izvor: ND Vijesti
Novinarka: Jadranka Ćetković
Povezani članci
VATROGASCI TOKOM JUČERAŠNJEG DANA INTERVENISALI NA VIŠE LOKACIJA
GANDEL PREDLOŽIO BRATIMLJENJE BIJELOG POLJA I KEZMAROKA
ĐUKIĆ: PUNA PODRŠKA ZELENOJ AGENDI EVROPSKE DELEGACIJE