BIJELO POLJE TOPLIFIKOVATI NA ODRŽIVIM IZVORIMA ENERGIJE
Otvarajući „Dan energetske efikasnosti: Promovisanje održivih energetskih rješenja u Crnoj Gori“, koji je u Centru za kulturu održan u organizaciji programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, predsjednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović je kazao da je energetska efikasnost nasušna potreba svih gradova i građana, koja ne služi samo da se uštedi energija i sačuvaju finansije, već da se ponašamo odgovorno prema ekologiji, okruženju u budućnosti naše djece.
-U Bijelom Polju smo svjesni koliko znači energetska efikasnost iz više razloga, prvo jer smo na sjeveru a potreban je veliki utrošak električne energije, posebno u zimskom periodu, i nepovoljna klimatska situacija u smislu magle, što nam stvara veliku zagađenost. Mi smo prvo identifikovali sve zagađivače i formirali kratkoročne, srednjoročne i dugoročne mjere. Osim smanjenja zagađenja, prelaska na pelet i učinkovite energetske izvore, izdali smo određene dozvole za vjetro-elektrane, više solarnih mini-elektrana, što će povećati energetsku stabilnost našeg grada, stvoriti nova radna mjesta i razviti investicione potencijale istakao je Smolović. Napomenuo je da se mora raditi toplifikacija Bijelog Polja, da imaju potencijalne investitore, te da su u pregovorima sa Vladom oko određenih pitanja koja su ostala nedorečena.
-U pregovorima smo sa Ministarstvom poljoprivrede i Vladom Crne Gore kako da se obezbijede dugoročne koncesije na šumski otpad koji bi bio u nekakvim učinkovitim potpuno ekološki ispunjivim standardima topifikovala Bijelo Polje u zimskom periodu, a bila proizvodnja ekološke zelene energije u ljetnjem periodu dodao je Smolović. Prema njegovim riječima, kroz projekte unapređenja javne rasvjete, povećanja energetske efikasnosti u školama i institucijama, kao i podsticaje za domaćinstva i privredu, ugradnjom prečišćivača vazduha u javnim ustanovama, školama i vrtićima, filtera na kritičnim ložištima koja najviše zagađuju, podjelom energetski efikasnih klima uređaja i izradom termo-izolacija na fasadama, pokazuju da su posvećeni stvaranju energetski održivog i zdravijeg Bijelog Polja. Ambasador delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler kazao je da Evropska unija ima jednu od najambicioznijih energetskih i klimatskih politika u svijetu i da su posvećeni smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, sa ciljem da Evropa postane prvi kontinent sa nultom emisijom do 2050. Godine.
BIJELO POLJE TOPLIFIKOVATI NA ODRŽIVIM IZVORIMA ENERGIJE
-Danas Crna Gora stoji rame uz rame sa EU, u ovoj emisiji prihvatajući energetski efikasna rješenja i unapređujući svoju zelenu agendu. EU je kroz pakte energetske podrške dodijelila 30 miliona eura bespovratnih sredstava Crnoj Gori, pomažući građanima, preduzećima i javnim institucijama da se izbore sa rastućim izazovima energije, uz istovremeno unapređenje energetske efikasnosti kazao je Satler.
Ministar rudarstva, nafte i gasa i rukovodilac rada Ministarstva energetike Admir Šahmanović istakao je da je energetska efikasnost neizostavan stub ekonomske otpornosti, klimatske odgovornosti i socijalne održivosti.
-Crna Gora kao ekološka država prepoznaje ključni značaj ovog procesa, i ulaže maksimalne napore u unapređenju energetske efikasnosti u svim sektorima. Već smo postavili snažan regulatorni okvir, koji podstiče primjenu energetski efikasnih rješenja kroz zakonodavne reforme, finansijske podsticaje i strateške projekte. Zahvaljujući podršci međunarodnih partnera, sprovodimo obimne programe energetske sanacije javnih i stambenih objekata naveo je Šahmanović. U okviru Dana energetske efikasnosti održana je i panel diskusija „Ekspertski dijalog“ gdje su učestvovali Slađan Maslać, programski menadžer u Delegaciji EU u Crnoj Gori, Božidar Pavlović, direktor Direktorata za energetsku efikasnost u Ministarstvu energetike, Aleksandra Kiković, liderka tima za inkluzivni i zeleni razvoj, UNDP, Bojan Đordan, korisnik Programa podsticaja za energetsku efikasnost i Veselinka Mašulović iz N LB banke.
Energetska efikasnost pravo, a ne luksuz
Stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori Ekaterina Paniklo va kazala da u UNDP-u vjeruju da je energetska efikasnost pravo, a ne luksuz.
-Nijedna porodica ne bi trebalo da bira između grijanja svog doma i zadovoljavanja osnovnih potreba. Zato smo ponosni što podržavamo Crnu Goru na njenom putu ka održivoj budućnosti sa niskim sadržajem ugljenika.
Kroz snažna partnerstva i inovativna rešenja, osiguravamo da niko ne bude zapostavljen – posebno mladi, žene i marginalizovane zajednice. Kroz ovaj program, Crna Gora ne samo da smanjuje troškove energije za građane, već i preduzima značajne korake ka ispunjenju energetskih i klimatskih ciljeva EU istakla je Paniklova. Izvršni direktor Eko-Fonda Draško Boljević je kazao da su u avgustu prošle godine raspisali javni poziv i sada su negdje na polovini prijava.
-Ono što nas raduje jeste da je skoro 70 prijava prijava sa sjevera Crne Gore, a iz Bijelog Polja 845 prijava. Prioritet u radu nam je druga faza, jer prva, iako je velika u smislu iznosa, nije dovoljno s obzirom na stepen interesovanja koji vlada kod ostalih građana, koji nijesu bili u prilici da apliciraju. Mi radimo na kreiranju druge faze naveo je Boljević.
Izvor: Dan
Novinar: Milovan Novović
Povezani članci
VATROGASCI TOKOM JUČERAŠNJEG DANA INTERVENISALI NA VIŠE LOKACIJA
GANDEL PREDLOŽIO BRATIMLJENJE BIJELOG POLJA I KEZMAROKA
ĐUKIĆ: PUNA PODRŠKA ZELENOJ AGENDI EVROPSKE DELEGACIJE