BIJELO POLJE I LAĐA NA RIJECI LIM: SIMBOL TRADICIJE I ŽIVOTA
Nekadašnja lađa na rijeci Lim u Bijelom Polju predstavlja pravi simbol života uz rijeku, ujedno i dio tradicije i svakodnevnog života ljudi tog kraja nekada.
Rijeka Lim je duga, snažna i pitoma, a kroz Bijelo Polje teče mirno, noseći sa sobom uspomene i priče iz prošlih vremena.
Rijeka nije samo prirodni fenomen, već i mjesto koje spaja ljude, kulture i generacije.
Lađa koja je nekada plovila Limom u Bijelom Polju nije samo običan brod.
Ona je nosila priče o starim vremenima, kada su rijeke bile glavni putevi za transport robe i ljudi.
Kroz vrijeme, limska lađa je bila najvažniji način kretanja, prevoženja tereta, ali i svakodnevnih putnika koji su život provodili uz rijeku.
Takve lađe su bile izuzetno prilagođene uslovima rijeke Lim.
Bijelo Polje, koje leži u srcu planinskog kraja, oduvijek je bilo mjesto gdje rijeka Lim središnje oblikuje pejzaž.
Rijeka je tu činila prirodnu granicu, ali je i omogućavala prolaz prema drugim krajevima Bijelog Polja, vodeći ka Loznicama.
Lađe su tada bile sredstvo koje je povezivalo različite dijelove Bjelopoljske opštine i šire. Mnoge generacije su se vozile u lađama, kroz spokojne vode rijeke, osluškujući šumove prirode i miris vlage u zraku.
Danas, iako je razvoj transporta donio promjene, rijeka Lim i sjećanje starijih generacija na lađu ostaju kao simbol sjećanja na prošla vremena.
Rijetke, ali nezaboravne, vožnje lađama po rijeci još uvijek su moguća atrakcija za turiste, ali i za lokalno stanovništvo koje s ponosom gleda na svoju kulturnu baštinu.
Lađa na Limu nije samo sredstvo transporta – ona je i čuvar tradicije, te podsjeća na vremena kada su rijeke bile žile kucavice života.
Autor Kenan Idrizović
Povezani članci
SENČOVI ĆEVAPI – POLA VIJEKA TRADICIJE I SAVRŠENOG UKUSA
60 GODINA OD KAKO SU JUGOSLOVENSKI BRIGADISTI ZAVRŠILI MAGISTRALNI PUT OD KOLAŠINA DO BIJELOG POLJA
BIJELO POLJE PREDLAŽE DA ARAPSKI INVESTITORI ULAŽU NOVAC U ĐALOVIĆA PEĆINU, SKIJALIŠTA NA BJELASICI I AERODROM U BERANAMA