Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

VREVA: PRAVILNOM ISHRANOM BILJAKA DO VEĆIH PRINOSA I OČUVANJA PLODNOSTI TLA

VREVA: PRAVILNOM ISHRANOM BILJAKA DO VEĆIH PRINOSA I OČUVANJA PLODNOSTI TLA

Enormni rast cijena mineralnih i organskih đubriva, u uslovima kada je tržište poljoprivrednih prizvoda nestabilno i neizvjesno uz konstantan pad cijena poljoprivrednih proizvoda, poljoprivred nim proizvođačima više ne daje prostora za „luksuz” u vidu neracionalne i neadekvatne primjene đubriva, upozorava diplomirani inženjer poljoprivrede Mujo Vreva, poljoprivredni proizvođač iz Bijelog Polja.


On kaže da su tip zemljišta i vremenski uslovi faktori na koje se ne može značajno uticati. Međutim, pravilna primjena agrotehničkih mjera, među kojima je posebno važno đubrenje, od izuzetnog je značaja za ekonomski isplativu biljnu proizvodnju.

  • Treba imati u vidu da su zemljišta na prostoru bjelopoljske opštine veoma različita kako po strukturi tako i u pogledu obezbjeđenja hranljivim materijama. U zavisnosti od matičnog supstrata na kome su formirana, zemljišta imaju različit sadržaj pojedinih elemenata koje biljke koriste u toku svog rasta i razvoja. Azot, fosfor i kalijum imaju najveću ulogu za biljnu proizvodnju.
    Svaka vrsta ima određene specifičnosti u pogledu potreba za N, Pik-navodi Vreva.
    Uzorkovanje zemljišta se može obavljati tokom čitave godine, a preporuka našeg sagovornika je da se to uradi u proljeće, prije Đubrenja ozimih usjeva odnosno prije sijanja proljećnih usjeva ili tokom jeseni prije sijanja ozimih kultura ili tokom pripreme zemljišta za zasnivanje voćnih zasada.
    Takođe, uzorke zemljišta treba uzimati samo kada je zemljište pogodno za oranje, tj. kada zemljište nije suviše vlažno.
  • Sa parcele sa koje se uzimaju uzorci radi agrohemijske analize zemljišta, uzima se nekoliko pojedinačnih uzoraka od kojih se formira jedan prosječan uzorak, ukupne težine jedan kilogram. Uzorci zemljišta
    za analizu zemljišta se ne uzimaju sa parcela sa koje se đubrene u prethodnih nekoliko mjeseci – pojašnjava inženjer poljoprivrede Analizu zemljišta treba vršiti najmanje jednom u toku tri-četiri godine, kaže Vreva i dodaje da se pro- račun potrebnih đubriva između dvije analize vrši na bazi podataka o gubicima hranjivih materija.
  • Svakom žetvom se sa parcela iznese određena količina hranljivih elemenata, a to zavisi od biljne vrste i visine prinosa. Pored žetve hranljive materije se iz zemljišta gube erozijom i ispiranjem, a unose se đubrenjem, zaoravanjem žetvenih ostataka, zelenišnim đubrenjem itd.Sadržaj hranljivih elemenata iznad i ispod optimalnog nivoa utiče na prinos i kvalitet, a samim tim i na ekonomsku isplativost poljoprivredne proizvodnje. Izbalansiranom ishranom biljaka dobijaju se veći prinosi i čuva plodnost za naredne godine. Budući da su cijene đubriva značajan stavka u ukupnim troškovima proizvodnje, od izuzetnog je značaja odrediti vrstu i tačne doze potrebnog đubriva.
  • Bubrenjem parcele „napamet” dolazi do prekomjernog i nekontrolisanog unošenja nutrijenata koji izazivaju niz štetnih posljedica pogajene biljke, a naročito velike štete na zagađenje zemljišta, podzemnih voda, pa samim tim i riječnih vodotoka, a najveće štete se odražavaju na ljudsko zdravlje – kaže Vreva.
    “Analize zemljišta 2014/16. Pokazale su na terenu Nizak NIVO humusa, veliku kisjelost i nedostatak fosfora i kalijuma”
    On dodaje da se trošak analize zemljišta višestruko isplati, jer se racionalnim primjenom sve skupljih đubriva postižu veoma značajne uštede troškova đubrenja.
  • U periodu 2014/16, godine Opština Bijelo Polje je u ok- viru opštinskog agrobudžeta imala podsticajnu mjeru koja se odnosila na besplat nu analizu zemljišta. Tada urađene analize zemljišta pokazale su na terenu nizak nivo humusa, veliku kisjelost i nedostatak fosfora i kalijuma, dok su analize na velikom broju parcela u intezivnoj povrtarskoj proizvodnji pokazale višak azota- zaključuje Vreva.
    Premije usloviti analizom zemljišta – smatram da premije u ratrstvu, povrtarstvu i voćarstvu treba usloviti obaveznom analizom zemljišta, koja bi za poljoprivredne proizvođače bila besplatna, tj. Troškovi analize bili bi subvencionisani kroz stavke u lokalnom ili državnom agrobudžetu – navodi Vreva.

  • Izvor: Dan
    Novinar: Milovan Novović