Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

UTVRĐEN SET ZAKONA ZNAČAJNIH ZA DOBIJANJE IBAR-A

UTVRĐEN SET ZAKONA ZNAČAJNIH ZA DOBIJANJE IBAR-A

Vlada je utvrdila set zakona koji su izuzetno značajni za ispunjenje privremenih mjerila u pregovaračkim poglavljima 23 i 24 i dobijanje pozitivnog Izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila (IBAR). 

Iz Vlade su saopštili da je utvrđen Predlog izmjena i dopuna Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću sa izvještajem sa javne rasprave. Kako su naveli, izmjene i dopune tog zakonskog rješenja će omogućiti efikasniju borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije kao jednog od glavnih problema sa kojima se Crna Gora susrijeće u nastojanjima da postane punopravna članica EU. „Imovinska korist oduzeta u skladu sa odredbama tog zakona postaje državna imovina, pa će se koristiti za poboljšanje uslova rada pravosudnih i drugih državnih organa i ostvarivanje prava u skladu sa Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti“, kaže se u saopštenju.

Vlada je utvrdila Predlog zakona o sprečavanju korupcije sa izvještajem sa javne rasprave. Iz Vlade su kazali da je cilj donošenja tog zakona da se unaprijedi rad Agencije za sprečavanje korupcije, doprinese uklanjanju nedostataka uočenih u dosadašnjoj praksi, kao i da se generalno unaprijede normativni i pravni mehanizmi u smislu obezbjeđenja adekvatnih preduslova za što efikasnije suzbijanje i prevenciju korupcije. Navodi se da je zakonom regulisan postupak podnošenja prijave zviždača, način postupanja po prijavi, kao i postupak po zahtjevu za zaštitu zviždača.

UTVRĐEN SET ZAKONA ZNAČAJNIH ZA DOBIJANJE IBAR-A

„Tim izmjenama će se dodatno proširiti obim materijalne primjene zakona, prava i obaveza zviždača, predvidjeti novi kanal prijavljivanja nepravilnosti (javno objelodanjivanje informacija), kao i osnažiti sistem sudske zaštite zviždača“, kazali su iz Vlade. Kako su rekli, utvrđen je Predlog izmjena i dopuna Zakona o Sudskom savjetu i sudijama. Iz Vlade su naveli da se izmjenama pristupilo radi prevazilaženja problema koji su se pojavili u praktičnoj primjeni tog propisa, kao što su rad Sudskog savjeta, sistem etičke i disciplinske odgovornosti sudija, izbor sudija i predsjednika sudova, izrada Plana slobodnih sudijskih mjesta, upućivanje i premještanje sudija, kao i njihovo ocjenjivanje.Vlada je utvrdila Predlog izmjena i dopuna Zakona o Državnom tužilaštvu.

Iz Vlade su kazali da se donošenju tog zakonskog rješenja pristupilo u cilju jačanja samostalnosti, odgovornosti i efikasnosti Državnog tužilaštva i Tužilačkog savjeta (TS). „Svrha izmjena tog propisa je unapređenje zakonskih odredbi koje se odnose na izbor državnih tužilaca i rukovodilaca državnih tužilaštava, njihovo upućivanje i raspoređivanje, ocjenjivanje i etičku i disciplinsku odgovornost, sastav i rad TS-a, kao i usaglašavanje zakona sa međunarodnim standardima i preporukama EK i Venecijanske komisije“, kaže se u saopštenju.

UTVRĐEN SET ZAKONA ZNAČAJNIH ZA DOBIJANJE IBAR-A

Na taj način, kako se navodi, doprinijeće se jačanju nezavisnosti, nepristrasnosti i odgovornosti pravosuđa. Vlada je utvrdila Predlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT). Izmjenama tog zakona, kako su kazali, prevazići će se problemi koji su se pojavili u njegovoj praktičnoj primjeni zbog široko postavljene nadležnosti SDT-a, koja rezultira velikim opterećenjem tog organa.

„Cijeneći stvarne kadrovske kapacitete SDT-a i složenost predmeta koji su u njihovoj nadležnosti, usvojenom izmjenom se smanjuje nadležnost SDT-a na krivična djela korupcije na visokom nivou, koja su izvršili visoki javni funkcioneri“, navodi se u saopštenju. Vlada je utvrdila Predlog izmjena i dopuna Zakona o sudovima, kojima se, kako je saopšteno, pristupilo u cilju usaglašavanja sa izmjenama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, Zakona o SDT-u, kao i sa Zakonom o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore.

Vlada je utvrdila Predlog zakona o medijima.  „Novim zakonom se unapređuju odredbe koje se odnose na transparentnost vlasništva i transparentnost finansiranja medija iz javnih prihoda, državnu pomoć, Evidenciju medija, podrazumijevajući i obavezan upis svih medija“, kaže se u saopštenju. Navodi se da se novim zakonom uvode nove odredbe kojima se prvi put daje definicija novinara, dalje jačaju novinarski izvori i prava novinara, ali i jača nadzor nad ispunjavanjem zakonskih obaveza od strane medijia.

UTVRĐEN SET ZAKONA ZNAČAJNIH ZA DOBIJANJE IBAR-A

„Među najvažnijim novinama, ističe se rješenje po kome javni sektor ne može finansirati osnivača medija koji nije upisan u Evidenciju i koji nije objavio impresum i podatke o vlasničkoj strukturi u skladu sa zakonom“, rekli su iz Vlade. Oni su kazali da se, takođe, procenat finansiranja Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija iz tekućeg budžeta Crne Gore povećava sa 0,09 na 0,2 odsto. Iz Vlade su rekli da su uvrštene i nove, dodatne teme od javnog interesa, među kojima su promocija borbe protiv govora mržnje, uznemiravanja putem interneta i širenja dezinformacija i promocija zaštite prava žena, promociju i unapređenje rodne ravnopravnosti i borbu protiv seksizma.

UTVRĐEN SET ZAKONA ZNAČAJNIH ZA DOBIJANJE IBAR-A

„Izričito se predviđa otkrivanje novinarskog izvora isključivo na osnovu odluke suda, sa ciljem izbjegavanja tumačenja da je za to dovoljan zahtjev državnog tužioca“, kaže se u saopštenju. Navodi se da se, pored ostalog, omogućava i pokretanje hitnog sudskog postupka za zabranu daljeg širenja medijskog sadržaja, ne samo na predlog državnog tužioca, već i osobe koja traži zaštitu prava taksativno navedenih u zakonu.

Vlada je utvrdila Predlog zakona o nacionalnom javnom emiteru – Javnom medijskom servisu Crne Gore. „Glavni ciljevi koji se postižu Predlogom zakona uključuju dalje jačanje nezavisnosti Javnog servisa, eliminisanje bilo kakvog političkog uticaja, i krajnju depolitizaciju Javnog servisa, koji kao takav treba da služi isključivo javnom i interesu građana“, kaže se u saopštenju.

Vlada je utvrdila Predlog zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama. „Ključni ciljevi koji se postižu Predlogom zakona podrazumijevaju garanciju nezavisnosti Agencije kao regulatora, garanciju stabilnog, predvidivog i održivog finansiranja lokalnih javnih emitera, regulisanje audiovizuelnih medijskih usluga i usluga distribucije linearnih AVM usluga, i nadzor nad poštovanjem standarda u oblasti AVM usluga, razgraničenje koregulacije i samoregulacije, promocija medijske pismenosti“, kaže se u saopštenju. Iz Vlade su rekli da su, pored ostalog, definisana prava i obaveze pružalaca usluga platformi za dijeljenje video sadržaja, odnosno sistem regulacije i nadzora nad njihovim radom.

„S obzirom da je zaštita maloljetnika od sadržaja dostupnih kroz AVM usluge, koji mogu ugroziti njihov razvoj, jedna od ključnih nadležnosti Agencije, novim zakonom su unaprijeđena rješenja kojima se propisuju mjere zaštite u zavisnosti od prirode usluga i mogućnosti proaktivnog djelovanja korisnika usluga“, naveli su iz Vlade.

Kako su rekli, imajući u vidu potrebu unapređenja efikasnosti i transparentnosti postupka izbora, imenovanja i razrešenja članova Savjeta Agencije i savjeta javnih emitera, Zakonom su revidirana ili dopunjena postojeća rješenja kako bi se otklonili uočeni nedostaci ili nepreciznosti. Iz Vlade su kazali da jedno od novih rješenja podrazumijeva i način finansiranja lokalnih javnih emitera, čime se garantuje stabilno, održivo i nezavisno funkcionisanje lokalnih javnih emitera. Kako je saopšteno, Predlogom zakona doprinosi se i unapređenju nadležnosti Agencije na polju nadzora i spektra raspoloživih mjera koje se mogu izreći pružaocima AVM usluga u slučaju povrede zakona.

Izvor: MINA

Foto: Vlada Crne Gore