Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

USVOJENE IZMJENE ZAKONA: NAKNADU PO ZAVRŠETKU FUNKCIJE PRIMAĆE SAMO ONI KOJIMA ISTEKNE MANDAT ILI DOÐE DO REORGANIZACIJE

USVOJENE IZMJENE ZAKONA: NAKNADU PO ZAVRŠETKU FUNKCIJE PRIMAĆE SAMO ONI KOJIMA ISTEKNE MANDAT ILI DOÐE DO REORGANIZACIJE

Vlada je usvojila izmjene i dopune Zakona o državnim službenicima i namještenicima.

To je kazao ministar javne uprave Maraš Dukaj na konferenciji organizovanoj tim povodom.

Upitan kako će se sprovoditi otpuštanje 20 odsto javne uprave i njena optimizacije, Dukaj je naglasio da je to proces koji traje i koji treba pažljivo isplanirati.

Ovaj zakon je ključan za depolitizaciju i reformu javne uprave. Od 2021. godine je mijenjan više puta i zbog toga smo imali i kritike Evropske komisije”, naglasio je on.

Naveo je da će tako naknadu po završetku funkcije primati samo oni koja istekne mandat ili dođe do reorganizacije. Da radni odnos neće prestajati sa 67 već 66 godina starosti po Zakonu o radu, da će inspektori dobiti stalni radni odnos tj. Da se neće birati kao do sada…

Upitan kako će se sprovoditi otpuštanje 20 odsto javne uprave i njena optimizacije, Dukaj je naglasio da je to proces koji traje. I koji treba pažljivo isplanirati.

“Jedan od koraka je i ovaj Zakon, u institucijama imamo višak zaposlenih i manjak kadra…”, naglasio je on. I dodao da je cilj zadržati stručni kadar.

USVOJENE IZMJENE ZAKONA: NAKNADU PO ZAVRŠETKU FUNKCIJE PRIMAĆE SAMO ONI KOJIMA ISTEKNE MANDAT ILI DOÐE DO REORGANIZACIJE

Naglasio je da nije upoznat sa dvije inicijative koje je Vlada uputila Evropskoj komisiji o modelu na koji način će se radnici otpuštati a državna administracija optimizovati.

Ovaj zakon je prethodno mijenjan bez neophodnih procedura i transparentnosti. Što je kritikovala i EU i dio javnosti.

Vlada je u prvoj verziji predloga izmjena i dopuna Zakona o državnim službenicima i namještenicima planirala da snizi uslove za visoki rukovodni i ekspertski kadar u javnoj upravi tako što će za njihovo imenovanja biti potreban šesti stepen obrazovanja a ne sedmi, kao do sada.

Šesti stepen su takozvane bečelor diplome, koje se dobijaju nakon trogodišnjeg školovanja. A njih “proizvodi” i veliki broj privatnih fakulteta u Crnoj Gori i susjednim zemljama.

Zakon kojim se snižavaju kriterijumi se odnosi na visoke državne funkcionera – sekretari ministarstava, direktori direktorata i uprava, rukovodioci organa i službi i njihovi pomoćnici, načelnici i šefovi službi… I takozvani ekspertski kadar koji se bavi pisanjem zakona, državnih strategija i planova.

Dukaj je krajem januara saopštio da su ove izmjene dobile načelno pozitivno mišljenje Evropske komisije, te da će preporuke uskladiti u najvećoj mogućoj mjeri.

Izbor: Vijesti