Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

UDRUŽENJE PARAPLEGIČARA BIJELO POLJE I MOJKOVAC U FINANSIJSKIM PROBLEMIMA: PRED ZATVARANJEM ,,ZLATNE RUKE”

UDRUŽENJE PARAPLEGIČARA BIJELO POLJE I MOJKOVAC U FINANSIJSKIM PROBLEMIMA: PRED ZATVARANJEM ,,ZLATNE RUKE”

Zbog izostanka finansijske podrške za projekat „Krojači svoje budućnosti“. Otkazi su uručeni za pet osoba sa invaliditetom i biće prekinut rad zaštitne radionice, jedine u državi za zapošljavanje OSI. Kaže Milka Stojanović, predsjednica udruženja

Udruženje paraplegičara – Bijelo Polje i Mojkovac uručilo je rješenja o prekidu radnog odnosa za pet lica sa invaliditetom zbog nefinansiranja projekata od strane Zavoda za zapošljavanje i Ministarstava rada i socijalnog staranja. Kako je kazala predsjednica udruženja Milka Stojanović usled izostanka finansijske podrške za projekat “Krojači svoje budućnosti” biće prekinut rad zaštitne radionice “Zlatne ruke”. Koja je osnovana 2014. Godine da zapošljava osobe sa invaliditetom.

– Otvaranje zaštitne radionice, posebne organizacije za zapošljavanje lica sa invaliditetom, urađeno je po Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom. Jedan od specifičnih ciljeva predviđa uključenost osoba s invaliditetom (OSI) i njihovu integraciju na tržištu rada, sticanjem znanja i vještina u kvalitetnoj izradi upotrebnih predmeta od tekstila. Zaštitna radionica “Zlatne ruke” jedina je takva u državi koja obučava i zapošljava OSI. A Ministarstvo rada i socijalnog staranja donijelo je rješenje da Udruženje paraplegičara – Bijelo Polje i Mojkovac ispunjava propisane uslove u pogledu prostora opreme i stručnog kadra za obavljanje djelatnosti zaštitne radionice. Ipak, naš projekat “Krojači svoje budućnosti” je odbijen. A samim tim dovedeno je u pitanje postojanje zaštitne radionice. Kazala je Stojanović.

Jedan od uzroka nezaposlenosti žena sa invaliditetom je nizak nivo obrazovanosti. To je bio razlog više da se u zaštitnoj radionici organizuje osposobljavanje lica sa invaliditetom za pomoćnog konfekcionara i konfekcionara. Četrdeset lica je osposobljeno za rad sa validnim, pravno priznatim sertifikatima i zaposleno u zaštitnoj radionici i kod ostalih poslodavaca koji se bave tekstilnom strukom. Kaže Stojanović i dodaje da je Ministarstvo rada i socijalnog staranja još 2008. Godine trebalo da usvoji Pravilnik o finansiranju posebnih organizacija za zapošljavanje OSI, jer je poznato da takve organizacije bez pomoći države nisu održive.

Stojanović ističe da je jedini mehanizam za održivost radionice finansiranje od strane Fonda za profesionalnu rehabilitaciju. Međutim, Komisija za ocjenu predloga je projekat “Krojači svoje budućnosti” ocijenila sa 73 boda. Te on nije predložen za finansiranje.

Stojanović naglašava da je udruženje u proteklom periodu odolijevalo iskušenjima i uz pomoć kredita servisiralo zakup prostora i isplatu plata zaposlenima. A sve radi održivosti jedine zaštitne radionice u Crnoj Gori.

– Nakon uručenih otkaza zaposlenima pozivamo Komisiju za ocjenu predloga projekata da prisustvuje činu zatvaranja naše zaštitne radionice u Bijelom Polju. Pet OSI je odbijanjem finansiranja nevedenog projekta ostalo bez posla. A njihove porodice bez znatnog ili jedinog izvora prihoda. Zaključuje Stojanović.

Dan

Milovan Novović