Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

U SREDNJOJ ELEKTRO – EKONOMSKOJ ŠKOLI OBILJEŽEN MEĐUNARODNI DAN LJUDSKIH PRAVA

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava u JU Srednjoj elektro-ekonomskoj školi, Bijelo Polje održano je predavanje, prezentacija i radionica uz poštovanje epidemioloških mjera, zbog situacije izazvane pandemijom KOVID-19 učestvovao je manji broj učenika/ica.

Profesorica Ervina Čikić upoznala je učenike da se danas obelježava 10. decembar – Međunarodni dan ljudskih prava. UN su 10.decembra 1948. godine usvojile Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, kojom se štite građanske, političke, ekonomske i socijalne slobode u oblasti kulture i prava čovjeka – od prava na život i slobodu do prava na dostojanstvo, privatnost, socijalnu sigurnost i udruživanje. Generalna skupština UN proglasila je 10. decembar 1950. godine Međunarodnim danom ljudskih prava.

Povod za donošenje deklaracije bio je Drugi svetski rat i brojni zločini koji su tada počinjeni.Sva ljudska bića rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima.

„Ona su obdarena razumom i svešću i treba jedni prema drugima da postupaju u duhu bratstva”, piše u prvom od trideset članova Opšte deklaracije o ljudskim pravima.

Deklaracija iz 1948. godine nije bila pravno obavezujuća sve do Međunarodne konferencije UN o ljudskim pravima 1968. godine kada je odlučeno da predstavlja obavezu za sve članice međunarodne zajednice.

Cilj: promovisanje svijesti o ljudskim pravima i razumijevanje problema ljudskih prava, kako bi prepoznali kršenje ljudskih prava; upoznati učenike/ice sa osnovnim ljudskim pravima; razvijanje vještina i sposobnosti potrebnih za zaštitu ljudskih prava; osnaživanje i razvijanje pozitivnih stavova prema poštovanju ljudskih prava, kako ljudi ne bi svojevoljno kršili prava drugih.

Direktor Miodrag Ivezić je poručio učenicima da igraju važnu ulogu u društvu za poštovanje ljudskih prava, da tehnologija i digitalni mediji povećavaju vidljivost angažmana mladih u globalnoj borbi za ljudska prava u 21. vijeku i da je diskriminaciju potrebno suzbijati, jer razara temelje građanskog društva i da se protiv nje treba istrajno i temeljito boriti.

Organizatori su: predsjednica Đačkog parlamenta, Aranđela Baošić, profesorica Ervina Čikić i uprava škole.

Predavanje, prezentaciju i radionicu pripremile i realizovale prof. Ervina Čikić i Aranđela Baošić predsjednica Đačkog parlameta