U BIJELOM POLJU POČEO PROJEKAT OSNAŽIVANJA ŽENA IZ RURALNIH SREDINA
Udruženje za afirmaciju i podršku ženama sa invaliditetom “Nova žena” započelo je realizaciju projekta “Digitalni alati za osnaživanje ranjivih grupa u cilju održivog ruralnog razvoja”.
Projekat ima za cilj da doprinese ekonomskom osnaživanju žena iz ruralnih sredina i promociji ženskog preduzetništva, uz podsticanje digitalne pismenosti i aktivnog uključivanja ranjivih grupa u lokalni razvoj.
– “Nova žena” je relativno mlada organizacija koja djeluje sa ciljem da ojača položaj žena sa invaliditetom i poboljša kvalitet njihovog života, istakla je izvršna direktorica Dragana Božović.
Ona je dodala da je fokus rada rodna ravnopravnost i ekonomsko osnaživanje žena sa sjevera Crne Gore.
– Žene iz ovog regiona, posebno iz ruralnih područja, suočavaju se sa ograničenim pristupom obrazovanju i digitalnim alatima, kao i sa visokim stopama nezaposlenosti. Statistički podaci pokazuju da je stopa nezaposlenosti među ženama na sjeveru sedam puta veća nego na jugu i tri puta veća nego u centralnim regionima. Posebno su ranjive samohrane majke, žene sa invaliditetom, iz višečlanih porodica i nositeljke porodične proizvodnje. Naši ciljevi uključuju smanjivanje stigme i višestruke diskriminacije, promociju ljudskih prava marginalizovanih grupa sa fokusom na žene sa invaliditetom, doprinos politikama rodne ravnopravnosti i podsticanje aktivnog razvoja – istakla je Božović.
Projekat je finansijski podržan od strane Evropske unije uz kofinansiranje Ministarstva javne uprave, kroz podgrant u okviru projekta “Jačanje civilnog društva za podršku održivom socio-ekonomskom razvoju Crne Gore”, koji realizuju Help i Juventas. U okviru te podrške realizuje se i projekat “Razvoj preduzetničkih vještina i kompetencija za seoski biznis u sjevernim opštinama”.
Projekat je realizovan u Bijelom Polju, Mojkovcu i Pljevljima, gdje su održane dvodnevne obuke za prijavljene kandidate. Zbog velikog interesovanja iz drugih gradova, održana je i jedna onlajn radionica, pa je do sada obučeno 48 učesnica. Pored obuka, organizovana je i tribina iz oblasti preduzetništva sa učešćem predstavnika lokalnih i državnih institucija, koji su prezentovali programe podrške, bespovratna sredstva i povoljne kreditne linije.
Polaznici koji su prisustvovali više od 80 obuka i uspješno savladali sve četiri modula dobili su sertifikate. Pored obuka, učesnicima će biti obezbijeđeno i individualno mentorstvo kako bi primjenjivali stečena znanja i unaprijedili svoje poslovanje. Treneri na obukama bili su Dragan Bubanja i Mihailo Drobnjak.
Povezanost tehnologije, marketinga i finansija
Polaznica obuke Ermina Mekić istakla je da je za nju ovo bilo izuzetno korisno iskustvo, jer trenutno radi master rad koji se bavi ovom tematikom.
– Stečena znanja pomogla su mi da bolje razumijem povezanost tehnologije, marketinga i finansija, što će mi znatno koristiti u istraživanju. Kombinacija digitalne i finansijske pismenosti danas predstavlja ključnu kompetenciju, naročito za mlade ljude koji žele da se razvijaju u poslovnom svijetu. Pored lične koristi, obuka je bila dragocjena i za ostale učesnike, jer smo kroz zajednički rad razmjenjivali iskustva, ideje i praktične savjete. Smatram da je ovakav vid edukacije važan ne samo za akademski već i za profesionalni razvoj svakog pojedinca – kazala je Mekić.
Izvor: Dan
Novinar: Milovan Novović

Povezani članci
JAČANJE EFIKASNOSTI SUDOVA U SJEVERNOJ REGIJI UZ JEDNAK PRISTUP PRAVDI ZA SVE GRAĐANE
EKOLOŠKIM VOZOM NA OTVARANJE EVROPSKE KUĆE U BIJELOM POLJU
PROTEST PENZIONERA ISPRED ZGRADE U KOJOJ SE SVEČANO OTVARA EVROPSKA KUĆA U BIJELOM POLJU