Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

SVE VIŠE LJEKARA IZ SRBIJE DOLAZI DA RADI U CRNU GORU: “PLATE SU MNOGO VEĆE”

SVE VIŠE LJEKARA IZ SRBIJE DOLAZI DA RADI U CRNU GORU: “PLATE SU MNOGO VEĆE”

Ima doktora medicine, ali i ljekara specijalista.

U posljednje vrijeme sve više ljekara iz Srbije dolazi da radi u Crnu Goru.

Iz Ministarstva zdravlja kazali su Televiziji Vijesti da je u javnim bolnicama samo prošle godine zaposleno 25 doktora iz Srbije.

Iz srpskog Sindikata ljekara kažu da je to jer su doktorima mnogo veće plate u Crnoj Gori.

“Da je veći broj u odnosu na prethodne godine i da postoji trend rasta kada su u pitanju ljekari koji dolaze iz Srbije”, kazala je Milena Cojić iz Ministarstva zdravlja.

Prošle godine 25 ljekara iz Srbije zaposlilo se u Crnoj Gori, na različitim nivoima zdravstvene zaštite i različitih specijalnosti.

Ima doktora medicine, ali i ljekara specijalista.

Iz Sindikata ljekara i farmaceuta Srbije kažu da je to zbog mnogo većih plata ljekara u Crnoj Gori.

“Vjerujem da je to najviše rezultat toga što su plate ljekarima u Crnoj Gori dignute za 110 posto što je veoma ozbiljna intervencija koja će značajno poboljšati organizaciju zdravstvene službe u Crnoj Gori. Znam sigurno da u Crnoj Gori postoje dvije osobe koji su ljekari specijalisti dječje psihijatrije, tako da vjerujem da ima i u tom smjeru, a vjerujem da ima i dosta kolega, koliko ja znam, gastroenterologa i hirurga”, rekla je Gorica Đokić iz Sindikata ljekara i farmaceuta Srbije.

Ljekar specijalista u Srbiji prima platu tek nešto veću od 1.000 eura, a u Crnoj Gori oko 2.500.

I zarade subspecijalista u Srbiji mnogo su manje – tek 1.200 naspram 3.000 u Crnoj Gori.

“Prosječna bolnica jednog većeg grada u Srbiji gdje ljekar specijalizant hirurgije ima između 900 i hiljadu eura platu, gdje hirurg sa dugogodišnjim stažom bez dežurstva ima oko 1.200, 1.300 eura, što je poprilično velika razlika u odnosu na Crnoj Gori”, rekla je Đokić.

Ipak, iz Ministarstva zdravlja kažu da Crna Gora ne zove samoinicijativno ljekare iz Srbije da pređu kod nas.

“Direktori ustanova imaju apsolutno pravo da raspisuju konkurse, oni da budu javni i transparentni i na njih se svakako mogu javiti kako ljekari iz Srbije, tako i ljekari iz Bosne i drugih zemalja regiona”, poručila je Cojić.

Najavljuju i da će, zahvaljujući inicijativi “Mapiranje kadra”, ubrzo imati podatke koliko tačno u našem zdravstvenom sistemu ima medicinskog i nemedicinskog kadra, što bi trebalo da im pomogne u borbi sa deficitom radnika, što je problem sa kojim naše zdravstvo kuburi već godinama.

Izvor: Vijesti