Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

DJECA SU PRED EKRANIMA DUŽE NEGO IKADA

DJECA SU PRED EKRANIMA DUŽE NEGO IKADA

Roditelji širom svijeta koriste različite metode da ograniče upotrebu uređaja, djeca vješta u izbjegavanju kontrola.

Od bizarnih TikTok trendova do izbjegavanja roditeljskog nadzora, upravljanje odnosom vašeg djeteta sa ekranima može biti minsko polje.

Prosječno vrijeme koje djeca, mladi i odrasli provode na uređajima povećava se posljednjih godina. Taj trend je dodatno ubrzan tokom pandemijskog zaključavanja: 79 odsto britanskih roditelja prijavilo je da je vrijeme koje djeca provode na ekranima poraslo nakon pandemije, mada najnoviji globalni podaci za 2023. koji se odnose na odrasle ukazuju na povratak na nivo prije pandemije.

Prema podacima Centara za kontrolu i prevenciju bolesti iz 2018. godine, prosječno dijete uzrasta od 11 do 14 godina u SAD provodilo je devet sati dnevno pred ekranom.

Iako je značajna manjina bila zadovoljna time kako njihova djeca koriste pametne telefone, većina je kazala da su nezadovoljni zbog vremena koje provode onlajn i zbog posljedica koje to ima na njihovo raspoloženje i koncentraciju.

Prosječno vrijeme koje djeca, mladi i odrasli provode na uređajima povećava se posljednjih godina, a taj trend je dodatno ubrzan tokom pandemije

Pristupi za ograničavanje vremena koje njihova djeca provode pred ekranom razlikuju se u velikoj mjeri.

Dok neki usvajaju ležeran stav, a drugi primjenjuju metod “prevencija je najbolji lijek” (nulta ili strogo nadgledana dostupnost), većina je negdje između i nameće pravila poput “bez ekrana noću”.

Roditelji su pričali o raznim instrumentima nadzora na koje se oslanjaju – mada su se mnogi žalili da su djeca vješta u izbjegavanju tih kontrola.

Dok se pojedini odlučuju za isključivanje interneta ili oduzimanje uređaja, drugi pokušavaju kooperativnije pristupe, zagovarajući “vaspitavanje primjerom”, razgovarajući o odnosu prema ekranima i ohrabrivanju drugih interesovanja.

Ne možete da ne dozvolite djeci da imaju pametni telefon, ne samo zbog toga što je tehnologija postala ključni aspekat modernog života, već i zbog toga što je postala dio načina na koji komuniciraju sa vršnjacima

Naročito su roditelji tinejdžera izrazili zabrinutost zbog uticaja koji društvene mreže imaju na mentalno zdravlje njihove djece. Džejn (58), je psihološkinja iz Kejptauna i ona kaže da je njena 15-godišnja kćerka uspijevala da zaobiđe sve kontrole i da je na Instagramu provodila mnogo više vremena od dozvoljenih 45 minuta dnevno.

Brzina tehnološkog napretka ponekad može djelovati zbunjujuće, a mnogi roditelji su osjetili preveliki teret očekivanja da nadgledaju digitalni život svoje djece.

Mnogi roditelji zbog posla i drugih obaveza imaju problem da regulišu vrijeme svog djeteta ispred ekrana.

Pandemija je bila prekretnica za mnoge mlade ljude pred ekranom.

Međutim, bitan je i sadržaj koji se konzumira i mnogi roditelji su rekli da im je drago što njihova djeca uče nove vještine na internetu.

Uticaj na društveni život

Za neke mlade ljude sveprisutnost interneta utiče na njihov društveni svijet, jer se smanjuje potencijal za ličnu povezanost.

Izvor: Vijesti