Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

MEĐUNARODNI DAN OSOBA SA INVALIDITETOM

MEĐUNARODNI DAN OSOBA SA INVALIDITETOM

Svake godine, 3. decembra, svijet obilježava Međunarodni Dan osoba sa invaliditetom. Cilj ovog dana je podizanje svijesti o vidljivim i nevidljivim izazovima s kojima se osobe sa invaliditetom suočavaju. Takođe i promovisanje njihovih prava i dobrobiti u svim aspektima društva.

Milka Stojanović, predsjednica Udruženja paraplegičara Bijelo Polje i Mojkovac, istakla je da ekonomska kriza negativno utiče na položaj osoba sa invaliditetom. U skladu sa opštim ciljem evropske strategije, neophodno je osnažiti ove osobe kako bi u potpunosti uživale svoja prava i doprinele ekonomiji i društvu.

Stojanović je naglasila važnost preduzimanja mjera na lokalnom i nacionalnom nivou kako bi se eliminisala diskriminacija. Takođe, omogućilo puno učešće osoba sa invaliditetom u društvu. To uključuje formiranje savjeta za prava osoba sa invaliditetom. Zatim, izradu planova za razvoj socijalnih usluga i prilagođavanje javnih objekata u narednim godinama.

Na nacionalnom nivou, potrebno je redovno isplaćivati subvencije osobama sa invaliditetom zaposlenim na posebnim radnim mestima. Zatim, obezbediti finansijsku podršku organizacijama koje se bave zapošljavanjem osoba sa invaliditetom, te im dati poseban status pri raspodjeli sredstava od Ministarstva.

Stojanović je naglasila da iako postoje pomaci u unaprjeđenju kvaliteta života osoba sa invaliditetom. Promjene se odvijaju sporo. Ukinuće posebnog odjeljenja za prava osoba sa invaliditetom šalje poruku da Vlada ne smatra njihova prava prioritetom. Takođe, istraživanja pokazuju da osobe sa invaliditetom još uvijek nisu u potpunosti u mogućnosti tajno glasati na izborima, što krši njihova politička prava.

Organizacije poput CGO upozoravaju da iako postoji mala socijalna distanca prema osobama sa invaliditetom. Neophodno je unaprijediti pružanje potrebnih servisa podrške, prilagođavanje javnih objekata i informacija, kao i adresiranje višestruke diskriminacije kojoj su izložene ove osobe.

,,Ukidanje posebnog odjeljenja za prava OSI, u okviru nadležnog Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, šalje poruku da OSI nijesu prioritet djelovanja Vlade u oblasti ljudskih prava. Iako Strategija za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti prepoznaje žene i djevojčice kao posebne mete diskriminacije. U praksi institucije ne čine dovoljno da se takvi slučajevi spriječe”, kažu u CGO.

Pozivajući institucije Crne Gore, zaključuju da je neophodno da se osobe sa invaliditetom uvrste u prioritete. Takođe, da se doprinese poboljšanju njihovog kvaliteta života, kao jedne od ranjivih grupa u društvu.