Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

GRUBOVIĆ: NASTAVA USLIJED PANDEMIJE VELIKI IZAZOV ZA PROSVJETNE RADNIKE

Kriza koja je uslijedila zbog pandemije korone zahvatila je sve oblasti društva, od zdravstva, preko ekonomije, pa do obrazovanja.


Ovog puta osvrnućemo se na obrazovanje kao sistem društva koji je takođe pretrpio velike posljedice na globalnom nivou. Izbijanje COVID-19 rezultirao je zatvaranjem škola i fakulteta širom svijeta.


Kako to izgleda iz perspektive prosvjetnog radnika, otkriva nam učiteljica koja već 23 godine radi u osnovnoj školi “Pavle Žižić” iz Bijelog Polja, Vesna Grubović.


Kako ona navodi, nadala se da će, uprkos nagovještajima, prekid nastave uživo i prelazak na online nas zaobići. Zbog pogoršavanja epidemiološke situacije ipak je došao i taj trenutak. To je za prosvjetne radnike, kako Grubovićka govori, bio veliki izazov spremnosti i pokazatelj kvaliteta rada.
Ovo je za njene kolege i nju bilo nešto novo i nepoznato, pa je postojala i doza straha i zabrinutosti kako od pandemije, tako i od obavljanja posla na ovaj način.

“Početak je bio haotičan, zbunjujući za sve. Trebalo je uklopiti vrijeme, sagledati mogućnosti djece i roditelja, odgovoriti na ogroman broj pitanja, ispratiti ovaj veliki iskorak” – objašnjava Grubović na početku razgovora za Kolektiv me.


Ona dodaje da je bilo teško usaglasiti se sa roditeljima o vremenu za nastavu i slanju povratne informacije, jer su i oni većinom u sličnoj poziciji, tako da je u početku konstantno bila “vezana” za digitalne uređaje.
Ubrzo je uhvatila rutinu, pa je mogla jednostavnije i fleksibilnije organizovati učenje.


“Djeca su se navikla, pa su bila zainteresovanija i na neki način zadovoljnija što smo uspjeli prevazići neke prepreke. Nije bio problem poslati video zapis ili razgovarati putem video poziva”, dodaje sagovornica.
Kao pobjednici su završili školsku godinu, u nadi da će se do početka sljedeće situacija normalizovati.


U oktobru su još jednom bili demantovani. Od starta su imali određen kodeks ponašanja. Skraćeno vrijeme trajanja časova, mjerenje temperature pri svakom ulasku u školu, dezinfekcija ruku, obavezno nošenje maski, manji broj đaka u odjeljenjima.


“Ovakav način rada veoma utiče na kvalitet nastave, ali smo bili srećni jer smo ponovo u našim učionicama. Živa riječ u učionici je nezamjenljiva. Djeca mogu da razmjenjuju mišljenja, da se socijalizuju, imaju međusobnu podršku. Sve su to važne komponente za njihovo odrastanje i sazrijevanje”, objašnjava učiteljica.

U današnjem vremenu sve je nepredvidljivo i mijenja se veoma brzo, tako da je i ovo rješenje bilo kratkotrajno. Donijeta je odluka da se nastava opet odvija online.


Učiteljica Grubovićka konstatuje da je to dobro za djecu koja su nesigurna i povučena, jer na ovaj način više dolaze do izražaja.


“U ovom trenutku je nemoguće procijeniti posljedice na obrazovanje, naravno da će ih biti, ali kakve su pokazaće vrijeme. Na nama je samo da se trudimo i pokušamo da prenesemo što više znanja na našu djecu, jer je obrazovanje uslov opstanka u modernom društvu”, zaključila je učiteljica Vesna Grubović za Kolektiv.me.