Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

DEPONIJE PRIVREMENO MELJU GUME I PAKUJU U VREĆE KOJE SU NEUPOTREBLJIVE ZA DALJU NAMJENU

DEPONIJE PRIVREMENO MELJU GUME I PAKUJU U VREĆE KOJE SU NEUPOTREBLJIVE ZA DALJU NAMJENU

Nova savremena drobilica za kabasti i građevinski otpad, koju su podgoričke „Deponije” nedavno nabavile, koristi se, i to samo trenutno, za drobljenje auto guma. Moglo bi se zaključiti da je dugogodišnji problem sa odlaganjem i čuvanjem starih guma, sa kojim se u Crnoj Gori, a posebno u Glavni gradu suočavamo godinama, ovim potezom trajno rješava. To, međutim nije baš tako. Mašina drobi gume zajedno sa žicom koja je unutra i tako usitnjene nijesu za dalju reciklažu.

Drobljenjem guma je samo smanjena njihova zapremina, a taj lako zapaljivi materijal donekle zaštićen od moguće paljevine. Međutim, dok god se ne uspostavi cijeli lanac prerade guma i proizvodnje gotovih proizvoda od gumenih granula, njihova će količina samo rasti, bile one u komadu ili izdrobljene.

“Tačno je da je Deponija d.o.o. nabavila savremenu drobilicu za kabasti i građevinski otpad. Ovu drobilicu smo isprobali i kada je drobljenje auto guma u pitanju i možemo reći da je u pitanju primarno drobljenje tj. na ovom nivou ne možemo dobiti granule niti izvući svu željeznu armaturu koju auto guma ima u sebi”, saopšteno je M portal iz GP “Deponije”.

Iz ovog odgovora je jasno da izdrobljene gume ne služe daljoj proizvodnji, već su samo usitnjene i čuvaju se u takozvanim džambo vrećama. Tehnološki proces koji je poznat u razvijenim zemljama odnosi se natakvo tretiranje otpadnih guma koje podrazumijeva prethodno vađenje žica iz njih, nakon čega se gume melju u gumene granule. Ova sirovina kasnije služe za izradu brojnih gotovih proizvoda poput podloga za sportske terene ili zaštitne podne obloge.

U GP “Deponije” su toga itekako svjesni, ali su im, kako kažu, ruke vezane. Podsjećaju da je pitanje tretmana auto guma u nadležnosti Vlade.

“Pod uslovom i da proizvedemo granule (gumene), veliko je pitanje ko bi u Crnoj Gori mogao da ih koristi. Dakle ovdje se nameće problem nefunkcionisanja cirkularne ekonomije, odnosno da se zaokruži tehnološki, ekološki i finansijski proces”, kazali su iz GP “Deponije”.

DEPONIJE PRIVREMENO MELJU GUME I PAKUJU U VREĆE KOJE SU NEUPOTREBLJIVE ZA DALJU NAMJENU

Ističu da je Studijom lokacije još 2019. godine određeno da buduća lokacija za tretman auto guma bude “Deponija” DOO.

“Od tada po ovom pitanju nije rađeno ništa a moramo naglasiti da je i po novom Zakonu o upravljanju otpadom, članom 57 predviđeno da„..osnivanje sistema preuzimanja, sakupljanja i obrade otpadnih guma..”propisuje Vlada. Dakle, problem sa auto gumama je u nadležnosti Vlade a ne lokalne samouprave. I pored ovoga mi u Deponiji aktivno radimo na pronalaženju najefikasnijeg načina i odgovarajuće tehnologije za tretman auto guma”, navode iz tog preduzeća.

Zato će do očekivanog poteza Vlade u GP “Deponije” nastojati da što bolje iskoriste tehnologiju kojom raspolažu.

“Drobilicu koju posjedujemo ćemo iskoristiti, prevashodno za tretman kabastog otpada, a pored toga i za drobljenje auto guma iz razloga smanjenja zapremine i površine koje one pokrivaju sada. Izdrobljene količine će biti uskladištene u džambo vrećama. Na ovaj način sveli bi mogućnost potencijalnog zapaljenja i evidentno ogromnog akcidenta”, navode iz “Deponija”.

U svrhu odlaganja guma potpisali su i 15 ugovora sa vulkanizerskim radnjama, koja sada legalno odlažu gume na deponiji.

“Trenutno se auto gume ne tretiraju već se samo odlažu na jednoj parceli koja je za tu namjenu predviđena. Računamo da imamo preko 500 tona različitih profila guma”, saopštili su iz ovog gradskog preduzeća”.

DEPONIJE PRIVREMENO MELJU GUME I PAKUJU U VREĆE KOJE SU NEUPOTREBLJIVE ZA DALJU NAMJENU

Na pitanje da li ukoliko bi proizveli gumene granule razmišljaju o njihovom izvozu, u ovom gradskom preduzeću ocjenjuju da je riječ o potezu za koji nijesu sigurni da je izvodljiv.

“Mogućnost izvoza uvijek postoji mada se tu javlja potencijalni problem da ako je to materijal koji je obuhvaćen proširenom odgovornošću (EPR model) u drugim državama onda ta ista država svoje tržište pokriva subvencijama koje ne bi važile za uvezene materijala, pa je čak i pitanje da li bi mogli izvesti u te države”, ocijenili su u GP “Deponije”.

DEPONIJE PRIVREMENO MELJU GUME I PAKUJU U VREĆE KOJE SU NEUPOTREBLJIVE ZA DALJU NAMJENU

Da je problem koji Crna Gora ima sa otpadnim gumama ozbiljan, pored činjenice da je u podgoričkom preduzeću “Deponije” skladišteno oko 500 tona, govori i činjenica da na odbačene gume možemo naići pored kontejnera, pored puteva, odnosno bilo gdje u prirodi gdje se nesavjesni pojedinci odluče da ih jednostavno ostave.

Izvor: Analitika