Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

ZIDINE FABRIKE PROTIVGRADNIH RAKETA NIJEMI SVJEDOCI PROPASTI

ZIDINE FABRIKE PROTIVGRADNIH RAKETA NIJEMI SVJEDOCI PROPASTI

Ni poslije više od tri decenije nema odgovora na pitanje zbog čega nikada u mjestu Brezojevice, između Murine i Plava, nije proradila fabrika protivgradnih raketa, iako je sve bilo spremno za za početak proizvodnje. Iz Mjesne zajednice Murino, koja teritorijalno pripada plavskoj opštini, ističu da nikada nijesu dobili zvanični odgovor na ovo pitanje, iako je mnogim mještanima ove varošice svojevremeno bilo obećano zaposlenje.

Oni pričaju da su bili svjedoci kako je vrijedna fabrička imovina nakon montiranja iz nepoznatih razloga odnošena.

“Svi smo se u to vrijeme radovali dok smo gledali kako u Brezojevici niče moderna fabrika, uvjereni da će u njoj mještani, onako kako je to i obećano, zarađivati parče hljeba. Fabrika nikada, međutim, nije proradila iako je bilo sve spremljeno da se stavi u funkciju. U međuvremenu vandali su navalili da odnose i uništavaju fabričku imovinu, a da niko nije pokušao da to spriječi. Sada imamo samo ostatke objekata koji svjedoče o promašenoj investiciji u našem kraju. Zašto je to tako nikada nijesmo dobili zvanični odgovor, niti nam je poznato da je ikada iko odgovarao zbog ovoga”, kažu u MZ Murino.

Fabrički pogoni napravljeni su na zadružnoj imovini, pored puta koji od Murine vodi prema Plavu, kao sastavni dio podgoričke fabrike “19. decembar” koja se dugi niz godina uspješno bavila proizvodnjom protivgradnih raketa i hemikalija.

Podgorička fabrika, kao državno vlasništvo, puštena je u rad 1980. godine, a u nastojanjima da proširi asortiman svojih raznovrsnih proizvoda, ova kompanija je odlučila da u Brezojevici pravi pogon za proizvodnju pomorskih signalnih raketa.

Nakon opsežnih pripremnih radova i pozamašnih investicionih ulaganja, na velikom poligonu su 1987. godine izgrađena moderna postrojenja. Nakon toga, mještani ovog kraja su upućeni u Podgoricu kako bi se u fabrici “19. decembar” obučili za rad u pogonima kod Plava koji su u potpunosti bili opremljeni za početak proizvodnje.

Fabrika u Brezojevici i pored toga nije proradila. Matična fabrika u Pogorici, kao i pogoni kod Plava, u međuvremenu prešli su u vlasništvo kompanije “Vatrostalna”, na čiji je predlog 2006. godine uveden stečaj.

Raspoloživi podaci ukazuju da ovo preduzeće više ne postoji, a zvanično se, prema istraživanjima Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), i ne zna šta je sa njegovom imovinom.

Nisu uspjeli ni raniji pokušaji lokalne urpave u Plavu da pomognu da se na mjestu nesuđene fabrike u Brezojevici organizuje neki vid proizvodnje, koliko zbog činjenice da se imovina vodila na privatnu firmu, toliko i zbog toga što su pojedini mještani u međuvremenu uspjeli da dio tamošnjeg zemljišta koje je bilo upisano na nekadašnju poljoprivrednu zadrugu povrate u svoje vlasništvo.

Stariji mještani se sa sjetom prisjećaju kako se krenulo sa devastacijom i poharom imovine fabrike u Brezojevici.

“Prvo je ukinuta rasvjeta u fabričkom krugu, poslije čega je počela pljačka i uništavanje imovine. Tako je neko za početak uspio da otuđi tri pumpe koje su trebalo da crpe vodu iz napravljenih bunara, kao i traktor sa pratećom opremom. Kasnije su nestajali i djelovi ograde, kao i sve drugo što se moglo odnijeti, pa su danas od fabrike ostale samo zidine”, kažu u MZ Murino.

Portal RTCG ranije je pisao o tome kako su propali “Titeksov” pogon u ovoj Murini, da nikada nije proradila zelena pijaca, iako je sagrađena prije petnaest godina, da je van funkcije moderan sportski poligon.

Kolike su razmjere siromaštva u ovoj poznatoj varoši, najbolje govore podaci o migracijama. Nekada je Murino imalo preko dvije hiljade stanovnika, dok će se broj stanovnika na ovom popisu mjeriti sa svega nekoliko stotina, i to uglavnom staračkih domaćinstava.

Prema riječima mještana razvojnoj stagnaciji Murine u velikoj mjeri doprinosi i to što je za saobraćaj preko dvije decenije zatvoren put koji preko Čakora vodi prema Peći, i smatraju da bi ponovno otvaranje ove saobraćajnice za Murino bila šansa da ponovo postane turistička raskrisnica makar u ljetnjoj sezoni.

Iako je situacija sa nesuđenom fabrikom protivgradnih raketa, kako mještani kažu, završena priča, dobro bi bilo znati šta se desilo i zbog čega nije proradila, kada je već sve bilo spremno za pokretanje proizvodnje, pa čak i radnici obučeni. U svjetlu siromaštva i pustoši, tek danas su vidljive razmjere štete.

Izvor: RTCG