Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

VOZAČKU DOZVOLU CG PRIZNAJU SVEGA ČETIRI DRŽAVE

VOZAČKU DOZVOLU CG PRIZNAJU SVEGA ČETIRI DRŽAVE

Albanija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Austrija i Luksemburg jedine su zemlje koje priznaju vozačku dozvolu Crne Gore, podaci su Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore. Pregovori s mnogim zemljama traju godinama. Sara Đoković iz NVO “Alfa centar” ukazuje da je jedan od razloga i to što su Crnogorci prepoznati kao loši vozači. Da bi se ta percepcija poboljšala Đoković smatra da bezbjednost saobraćaja treba visočije pozicionirati na ljestvici društvenih prioriteta.


Posljednje četiri godine u Crnoj Gori bilježimo rast poginulih u saobraćaju. Od početka ove godine zabilježeno je 589 saobraćajnih nezgoda u kojima je život izgubilo 11 uglavnom mladih osoba, što je rekordan broj stradalih. Zbog takvih podataka građani Crne Gore se i van granica naše države percepiraju kao loši vozači. Pa je teško postići sporazum sa brojnim zemljama.


“Problem je što u Njemačkoj imamo preko 23 hiljade naših građana koji tamo žive. Dozvola se priznaje šest mjeseci nakon toga je moguće produžiti još šest. A nakon toga oni moraju da polažu praktični dio, i to košta par stotima eura, dok u Italiji se mora proći čitav proces i to iziskuje i vrijeme i još 700 do 1000 eura. Razlog nepostizanja sporazuma do sada sa Njemačkom je što su se crnogorci pokazali kao loši vozača. Zatim broj saobraćajnih nezgoda”, kazala je Đoković u Jutarnjem programu Televizije Crne Gore.


Dodaje i da je bezbjednost saobraćaja nisko pozicionirana na ljestvici društvenh prioriteta u Crnoj Gori i dodaje da treba više raditi kada je ta oblast u pitanju.


“Srbija ima sporazume sa većinom zemalja zapadne Evrope. Mi treba prvo da promijenimo situaciju u našoj državi i da bezbjednost saobraćaja visočije pozicioniramo na ljestvici društvenh prioriteta”, poručila je.

VOZAČKU DOZVOLU CG PRIZNAJU SVEGA ČETIRI DRŽAVE


Napominje da je Crna Gora prije tri godine imala potpisan sporazum i sa Sjevernom Makedonijom, kao i da su razgovori sa Grčkom, Španijom, Kiprom inicirani 2018. I 2019. dok je Švedska obavijestila Crnu Goru 2018. Da njhov zakon ne poznaje zaključivanje sporazume te vrste osim sa zemljama EU.


Razlog zašto se u Crnoj Gori nije postiglo više, Đoković navodi i preklapanja nadležnosti, odnosno, kako je kazala, to što je za to pitanje nadležno više ministarstava.


Imajući u vidu veliki broj saobraćajnih nezgoda i poginulih iz Alfa centra najavljuju sprođenje edukativnih radionica za u srednjim i osnovnim školama.