Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

VELIČKOVIĆ: PERINATOLOGIJA SE ISKLJUČIVO BAVI TRUDNICAMA

VELIČKOVIĆ: PERINATOLOGIJA SE ISKLJUČIVO BAVI TRUDNICAMA

Tridesetsedmogodišnji Nikola Veličković najmlađi je subspecijalista perinatolog u Crnoj Gori. Kaže da mu to imponuje, ali da mu najveći uspjeh predstavlja porodica.

“Postojanjem perinatologa u bolnici u Bijelom Polju pacijentkinje neće morati za uslugu anatomskog ultrazvuka da idu u Podgoricu i izlažu se trošku. To je veliki benefit i za pacijente i za ustanovu”, kaže Veličković.

Opisuje nam kako je tekao njegov put sticanja zvanja subspecijaliste, pojašnjava značenje perinatologije, te govori o uslovima za razvoj te grane ginekologije.

“Nakon u roku završenih osnovnih studija medicine na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, obavljenog pripravničkog staža i položenog državnog ispita počeo sam da radim kao izabrani doktor za odrasle u Domu zdravlja u Bijelom Polju. Poslije skoro tri godine rada u Domu zdravlja dobio sam specijalizaciju iz ginekologije i akušerstva, koja traje četiri godine, za potrebe Opšte bolnice u Bijelom Polju. Nakon položenog specijalističkog ispita na Medicinskom fakultetu u Beogradu počeo sam da radim kao ginekolog-akušer u bjelopoljskoj bolnici. Posle godinu i po dana rada kao specijalista dobijam subspecijalizaciju iz oblasti perinatologije”, prisjeća se Veličković.

Na subspecijalističkom usavršavanju proveo je godinu.

“Kruna je položeni usmeni ispit sa najvišom ocjenom pred četvoročlanom komisijom profesora Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu na ginekološko-akušerskoj klinici “Narodni front”. Imponuje mi što sam najmlađi subspecijalista, ali moj najveći uspjeh su moja djeca i podrška supruge koja mi je vjetar u leđa”, ističe Veličković.

“Izazov i velika odgovornost”

Perinatologija se, pojašnjava, isključivo bavi trudnicama.

“Koristeći ultrazvuk i laboratorijske analize kod trudnica dobijamo procjenu zdravstvenog stanja trudnice i bebe. Ukoliko imate trudnoću sa povišenim krvnim pritiskom, dijabetesom, trombofilijom, povećanu ili smanjenu količinu plodove vode, sumnju na anomaliju ploda, zastoj u rastu ploda potrebno je da se obratite perinatologu”, ukazuje Veličković.

Za perinatologa je najveći izazov, kaže, ultrazvučno praćenje trudnoće.

“Mi nemamo mogućnost da direktno pregledamo bebu već indirektno preko prednjeg trbušnog zida majke, koristeći metode ultrazvuka, vršimo procjenu stanja bebe. Tu se preklapaju izazov i velika odgovornost. Mislim da je to oblast u ginekologiji koja mi najviše leži. Volim rad sa trudnicama, sa mnogo ljubavi ultrazvučno pratim razvoj beba”, kaže Veličković.

Cilj unapređenje zdravstvene zaštite

Veličkovića smo pitali da li u OB Bijelo Polje postoje svi uslovi za rad perinatologa.

“Uslovi za perinatološku ambulantu postoje. Oni će se svakako unapređivati u budućnosti, jer je cilj unapređenje zdravstvene zaštite pacijenata i briga za djecu koja treba da se rode. Usluge koje su zakonom predviđene za sekundarni nivo, kakvog je tipa OB Bijelo Polje, biće pružene pacijentkinjama u našoj ustanovi. To je interes svih nas koji se bavimo ovim poslom”, navodi Veličković.

Zanimalo nas je i na kojem je nivou perinatologija u Crnoj Gori, te šta bi trebalo unaprijediti.

“S obzirom na da perinatologija dosta zavisi od genetike mislim da je potrebno unaprijediti genetska ispitivanja u Crnoj Gori. Na taj način bi mi perinatolozi imali više odgovora na more nejasnih pitanja, odnosno stanja”, zaključuje Veličković.

Izvor: Standard