Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

ULAZAK KOALICIJE ZBCG NE PODRŽAVA 51,9 ODSTO GRAĐANA

ULAZAK KOALICIJE ZBCG NE PODRŽAVA 51,9 ODSTO GRAĐANA

Rekonstrukciju Vlade Milojka Spajića kojom bi partije iz koalicije Za budućnost Crne Gore ušle u izvršnu vlast ne podržava 51,9 odsto građana Crne Gore. To je pokazalo istraživanje Centra za građansko obrazovanje (CGO) i agencije DAMAR. Istraživanje je pokazalo i da raste oprezni optimizam građana i građanaki Crne Gore da zemlja ide u dobrom pravcu i da se situacija stabilizuje. Učinak rada prvih 100 dana rada Vlade Milojka Spajića se ocjenjuje sa 2,7 na skali od 1 do 5, a kroz različite atribute ova Vlada ima bolju percepciju od prethodne dvije. Ostaje uvjerenje da se do posla ili napredovanja u državnoj upravi dominatno stiže preko ličnih ili partijskih veza.

Za ulazak ove koalicije u vlast je 28,7 odsto građana, dok njih 19,4 odsto nemaju stav po tom pitanju.

Da neće doći do rekonstrukcije vlade Milojka Spajića smatra 35,8 odsto građana, dok njih 33,9 odsto smatra da će dp ulaska NOVA-e, Demokratske narodne parije i Radničke partije doći.

Da li će do rekonstrukcije vlade doći ne zna 30,3 odsto građana.

“Podijeljen je stav oko rekonstrukcije Vlade u smislu ulaska stranaka koje čine koaliciju Za budućnost Crne Gore, a preovladava uvjerenje da se to neće desiti, sa dosta neopredijeljenih oko ovog pitanja. Očekivano, iznad prosječnih okvira upravo ova koalicija vjeruje da će se to desiti, a od partija koje su trenutno u Vladi to je i natprosječan stav SNP-a i Demokrata, dok ostali konstituenati Vlade manje vjeruju u taj scenario”, kazala je Daliborka Uljarević, izvršna direktorka CGO-a u osvrtu na taj dio istraživanja.

Da upravo dogovor vladajuće većine (Pokret Evropa sad, Demokrate, Zajedno za budućnost Crne Gore, Socijalistička narodna partija, albanske partije) određuju u najvećoj mjeri politiku i aktivnosti Vlade smatra 26,7 odsto građana, a da to određuje sam premijer Milojko Spajić smatra njih 26,5 odsto.

“Dogovor vladajuće većine i premijer su gotovo izjednačeni kao glavni uticaji na politiku i aktivnosti Vlade sa, respektivno, 26,7 i 26, 5 odsto, a što ukazuje na percepciju da kako kolektivni dogovori unutar vladajuće strukture, tako i individualni autoritet premijera, imaju centralnu ulogu u kreiranju politike. PES je naveden kao faktor sa značajnim uticajem, dok ostale političke partije i entiteti, kao što su Demokrate, koalicija Za budućnost Crne Gore i SNP, imaju manje procente, a što sugeriše da se njihov uticaj na politiku Vlade smatra ograničenim“, naglasio je Vuk Čađenović, direktor instituta Damar.

Da rekonstrukcijom Vlade i ulaskom partija iz koalicije “Za budućnost Crne Gore” neće doći do promjena u unutrašnjoj i spoljnoj politici Crne Gore smatra 24,5 odsto građana, njih 23,2 odsto mišljenja je da hoće, a 21,2 je uvjereno da hoće. Stav po ovom pitanju nema 22,2 odsto građana Crne Gore.

Dobra ocjena Vlade, Spajiću ne vjeruje svaki treći građanin

Premijeru Milojku Spajiću u potpunosti vjeruje 16,2 odsto građana, 41,5 odsto ima djelimično povjerenje, dok mu uopšte ne vjeruje gotovo svaki treći građanin, odnosno 32,odsto građana.

A za prvih 100 dana, Vlada Milojka Spajića je dobila ocjenu 2,7.

“Učinak rada Vlade u prvih 100 dana, na skali od 1 do 5, dobio je prosječnu ocjenu 2,7, što u poređenju sa prethodnom Vladom predstavlja blagi porast zadovoljstva građana i građanki. Takođe, 12,5 odsto je onih koji navode da rad Vlade premašuje njihova očekivanja, dok je većina (50,5 odsto) na poziciji da Vlada radi u skladu sa njihovim očekivanjima, a 28,1 odsto je cijeni da je rad Vlade ispod očekivanja”, kazao je Čađenović.

Da će Vlada realizovati program Evropa sad 2 vjeruje 35,9 odsto građana, dok njih 38,3 odsto nema povjerenje u to.

Najviše građana smatra da je karakter Vlade sekularni-70,6 odsto, zatim pomiriteljski 61,3 odsto, te ekspertski 59,5 odsto građana.

Da Vlada radi u skladu sa očekivanjima građana smatra 50,5 odsto građana, njih 12,5 odsto da je rad iznad očekivanja, a njih 28,1 odsto da je rad Vlade ispod svih očekivanja.

Djelovanje Građanskog pokreta URA je ocijenjeno kao najbolje djelovanje opozicije, sa ocjenom 2,53.

Zatim slijedi djelovanje Demokratske partije socijalista sa ocjenom 2,34, te Bošnjačke stranke, Socijademokratske partije, Hrvatske građanske inicijative.

“Građani i građanke očito nisu zadovoljni ni radom opozicije, pa i one partije koje najbolje stoje su na nivou mršave dvojke, uz činjenicu da ih mnogi njihovi glasači ocjenjuju bolje nego što je to generalni prosjek, ali se čita da i njihovo podržavaoci očekuju učinkovitije djelovanje”, navodi Uljarević.

Izvor: CdM