Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

UDRUŽENJE PARAPLEGIČARA IZ BIJELOG POLJA I MOJKOVCA REALIZUJE PROJEKAT: BORBA ZA PRAVO NA FIZIKALNU TERAPIJU

UDRUŽENJE PARAPLEGIČARA IZ BIJELOG POLJA I MOJKOVCA REALIZUJE PROJEKAT: BORBA ZA PRAVO NA FIZIKALNU TERAPIJU

Potreba lica sa invaliditetom sa paraplegijom je redovna fizikalna terapija uz podršku fizioterapeuta,namjanje tri puta nedjeljno, a postojećim Pravilnikom o indikacijama i načinu korišćenja medicinske rehabilitacije u zdravstvenim ustanovama ovim licima je omogućena medicinska rehabilitacija samo jednom u životu- kazala je Milka Stojanović.

Udruženje paraplegičara opština Bijelo Polje i Mojkovac realizuje projekat: Borba za pravo na fizikalnu terapiju

Projektom “Rehabilitacija i habilitacija su izvor života za lica sa invaliditetom” do kvalitetnije zdravstvene zaštite i bolje dostupnosti medicinskih usluga licima sa invaliditetom, daje se doprinos statusu invalidnih lica. Kako je na konferenciji za novinare saopšteno cilj projekta, koji u partnerstvu realizuju Udruženje paraplegičara opština Bijelo Polje i Mojkovac i Udruženje mladih volontera “Iskra”, jeste unapređenje zdravlja lica sa invaliditetom i njihovih porodica kroz uspostavljanje jednake dostupnosti medicinskih usluga.

– Naime, iako domaće zakonodavstvo koje je usklađeno sa Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom (OSI), a koja ima za cilj da promoviše, štiti i osigura puno i ravnopravno uživanje svih ljudskih prava osobama sa invaliditetom, u praksi to nije tako. Pravilnikom o indikacijama i načinu korišćenja medicinske rehabilitacije u zdravstvenim ustanovama ovim licima je omogućena medicinska rehabilitacija samo jednom u životu- kazala je koordinatorka projekta Milka Stojanović i dodala da su se mnogo godina unazad borili da u Pravilnik uđe rehabilitacija lica sa invaliditetom ali u tome nijesu uspjeli pa su, kako kaže, izabrali ovaj put i ovaj način.

Habilitacija podrazumijeva sve ono što pomaže OSI

– Habilitacija podrazumijeva sve ono što pomaže osobama s invaliditetom da normalno funkcionišu,što u medicinskom smislu to mogu biti različita pomagala poput invalidskih kolica,štaka,hodalice,ortopedskih cipela. No, osim medicinskih pomagala habilitacija obuhvata i druge oblike pomoći. To su naprimjer: finansijska pomoć države koju neke osobe s invaliditetom primaju. Zatim, olakšan upis u srednje škole i fakultete, prednost pri zapošljavanju i sl. Sportovi za osobe s invaliditetom takođe bi spadali u habilitaciju. Dakle to su svi oni postupci koji osobama s invaliditetom pomažu u prilagođavanju i svakodnevnom funkcionisanju-istakla je Milka Stojanović.

– Potreba lica sa invaliditetom sa paraplegijom je redovna fizikalna terapija uz podršku fizioterapeuta, a ta potreba je posebno izražena kod korisnika invalidnih kolica, zbog normalnog funkcionisanja ostalih organa neophodna je rehabilitacija i habilitacija najmanje tri puta nedjeljno. Potreba za fizikalnom terapijom posebno je izražena kod lica sa kvadriplegijom,tetraplegijom i paraparezom. Stoga je neophodna podrška ovom i sličnim projektima da dođe do izmjene i dopune postojećeg Pravilnika o indikacijama i načinu korišćenja medicinske rehabilitacije u zdavstvenim ustanovama – podvukla je Stojanović.

Marko Stojanović iz Udruženja mladih volontera “Iskra”, kazao je da je neophodna šira podrška ovakvim projektima kako bi se mijenjali pravilnici kojima se propisuju prava na rehabilitaciju lica sa invaliditetom.

– Ovaj projekat će uticati na smanjenje socijalne isključenosti lica sa invaliditetom i doprinijeće povećanju njihovog angažovanja u svim sverama društvenog života. Planiranim aktivnostima direktno se utiče na smanjenje pojave dokubitusa i smrtnosti LSI kojim se pruža mogućnost da aktivno učestvuju u svim sverama drušvenog života-kazao je Stojanović.

Izvor: Dan

Novinar: Milovan Novović