Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

U NJEMAČKOJ BORAVIŠTE IMA 27.038 CRNOGORSKIH DRŽAVLJANA, UPITNO GLASAJU LI U CRNOJ GORI

U NJEMAČKOJ BORAVIŠTE IMA 27.038 CRNOGORSKIH DRŽAVLJANA, UPITNO GLASAJU LI U CRNOJ GORI

U susret predsjedničkim izborima ponovo se postavlja pitanje kakav je crnogorski birački spisak. Prema informacijama njemačkih vlasti, zaključno sa 31. decembrom prošle godine, samo u toj zemlji boravište ima više od 27 hiljada naših državljana. To je podatak koji je Javni servis dobio od Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova Njemačke.

Upitno je, međutim, koliko je njih odjavilo boravište u Crnoj Gori i da li imaju pravo glasa. S druge strane, Zakon o izboru odbornika i poslanika predviđa, između ostalog, da pravo glasa imaju osobe koje imaju najmanje dvije godine prebivalište u Crnoj Gori.

U Njemačkoj prema podacima Centralnog registra stranaca te zemlje živi više od 27 hiljada crnogorskih državljana, saopšteno je javnom servisu iz Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova te zemlje. To su naveli u odgovoru na pitanje koliko crnogorskih državljana, koji žive u Njemačkoj, imaju stalni boravak u toj zemlji.

Ti podaci, kako su naveli, su zaključno sa 31. decembrom 2022. Godine.

U odgovoru navode i da je prema podacima Federalne kancelarije za statistiku od 2018. do 2021. Godine 850 osoba dobilo Nemačko državljanstvo. A od tog broja oko 7 odsto je zadržalo crnogorsko, preciziraju iz Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova Njemačke.

“U Centralnom registru stranaca (AZR) na dan 31. decembra 2022. Godine upisano je 27. 038 lica kao državljani Crne Gore koji žive u Njemačkoj. Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku, oko 850 crnogorskih državljana je od 2018. do 2021. Godine dobilo naturalizovano državljanstvo Njemačke. A oko 6-7 odsto njih zadržalo je izvorno državljanstvo”. Navodi se u odgovoru Portalu RTCG.

Ovo bi mogao biti još jedan pokazatelj da birački spisak u našoj zemlji nije precizan, jer je Zakon o izboru odbornika i poslanika jasan kada je riječ o rezidencijalnom uslovu. Njime se propisuje, između ostalog, da je za ostvarivanje biračkog prava potrebno i prebivalište u Crnoj Gori od najmanje dvije godine prije održavanja izbora.

Podsjećamo, zbog informacije MUP-a Srbije o prebivalištu u Beogradu lidera Evrope sad Milojka Spajića, Državna izborna komisija odbila je njegovo kandidaturu za predsjednika države.

Pitanje o boravištu naših državljana u Luksemburgu i broju onih koji imaju i njihovo državljanstvo postavili smo i Ministarstvu unutrašnjih poslova te zemlje. Ali odgovor za sada nismo dobili.

A odgovor kako će se pitanje boravišta naših državljana u inostranstvu tretirati u našoj zemlji potražićemo već sjutra od nadležnih.

Izvor: RTCG

https://fb.watch/jaLsfcAj-5/