SVAKI TREĆI GRAĐANIN MORA DA MIJENJA LIČNU KARTU
Elektronsku ličnu kartu nema 212.758 punoljetnih građana Crne Gore (gotovo svaki treći stanovnik), saopštili su za “Dan” iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).
Građani su obavezni da do 30. marta zamijene stare lične karte elektronskim, a iz MUP-a su za “Dan” objasnili proceduru kako zahtjev za izdavanje novog dokumenta mogu podnijeti građani koji su usled bolesti, odnosno fizičke nemogućnosti, spriječeni da dođu do filijale MUP-a u svom gradu.
– Zakonom o ličnoj karti propisano je da se starom, bolesnom i licu sa invaliditetom omogućava olakšan način podnošenja zahtjeva za upotrebu mobilne stanice radi uzimanja podataka za izdavanje lične karte, shodno čemu je neophodno, u slučaju da iz prethodno navedenih razloga, građanin ne može podnijeti zahtjev za izdavanje elektronske lične karte u područnoj jedinici ili filijali ovog ministarstva u opštini u kojoj ima prijavljeno prebivalište, podnijeti zahtjev za upotrebu mobilne stanice za akviziciju podataka u postupku izdavanja lične karte – kazali su “Danu” iz MUP-a.
Za građanina koji iz ovih razloga nije u mogućnosti posjetiti organizacione jedinice MUP-a, iz tog resora objašnjavaju da je za njega potrebno podnijeti zahtjev za upotrebu mobilne stanice u područnoj jedinici ili filijali u opštini u kojoj ima prijavljeno prebivalište. Zahtjev je moguće izuzetno podnijeti i u opštini u kojoj se lice trenutno nalazi, ako navedeni zahtjev nije iz objektivnih razloga moguće podnijeti u opštini prebivališta. Obrazac zahtjeva, kako dodaju, dobija se na šalterima područnih jedinica i filijala
Građani razočarani zbog gužvi i dugog čekanja
Ispred Službe za građane Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje danima su ogromne gužve, čemu najviše doprinosi zamjena lične karte. Prema nezvaničnim informacijma “Dana”, rade tri šaltera za potrebe zamjene lične karte i tokom dana u radnom vremenu zahtjeve podnese oko 350 građana.
– Iako su velike gužve, sve odradimo na efikasan način. Iako je sve zahtjevno i iziskuje veliku pažnju, koncentraciju i fizičku kondiciju, kažu iz Odjeljenja bjezbjednosti.
S druge strane, Bjelopoljci su razočarani jer moraju da čekaju u redovima i s pravom se ljute jer, kako kažu, gube čitav dan čekajuću u redovima da posao završe.
– Mora se nešto uraditi da se ove gužve smanje. Neka uvedu drugu smjenu i rad tokom vikenda. Ovim tempom veliki broj neće produžiti ličnu kartu u predviđenom roku, kaže naš sagovornik, koji je čekao da preda zahtjev za zamjenu lične karte.
– Nakon podnošenja i odobravanja zahtjeva za upotrebu mobilne stanice, u cilju izdavanja elektronske lične karte, mobilna ekipa ovog ministarstva, posjetiće građanina na adresi navedenoj u zahtjevu, a u cilju potpisivanja zahtjeva za izdavanje lične karte, ugovora o izdavanju i korišćenju certifikata, te uzimanja biometrijskih podataka, a radi sprovođenja dalje procedure u cilju izdavanja lične karte. Nakon izrade, lična karta se uručuje u područnoj jedinici ili filijali, u opštini u kojoj građanin ima prijavljeno prebivalište, licu koje je građanin prilikom dolaska mobilne stanice i u prisustvu službenika, pismeno ovlastio za preuzimanje njegove lične karte – precizirali su iz MUP-a.
Prema podacima MUP-a od prošle nedjelje, 369.285 punoljetnih i maloljetnih građana posjeduje elektronsku ličnu kartu.
– Broj punoljetnih crnogorskih državljana sa prebivalištem u Crnoj Gori, a koji ne posjeduju elektronsku ličnu kartu je trenutno: 212.758 – naveli su iz MUP-a.
Iz tog resora napominju da je punoljetni crnogorski državljanin sa prebivalištem u Crnoj Gori, obavezan da ima važeću ličnu kartu izdatu i skladu sa Zakonom o ličnoj karti, dok crnogorski državljanin mlađi od 18 godina, sa prebivalištem u Crnoj Gori, ima pravo na ličnu kartu.
Kazne i do 300 eura
Na pitanje kakve su sankcije propisane za one koji nakon 30. marta ne budu imali važeću ličnu kartu, iz MUP-a su pojasnili da je Zakonom o ličnoj karti propisano da će se novčanom kaznom u iznosu od 120 do 300 eura kazniti za prekršaj građanin, ako, između ostalog, ne podnese zahtjev za zamjenu lične karte u roku od osam dana od dana prestanka važenja lične karte, oglašavanja nevažećom ili utvrđivanja razloga za zamjenu lične karte.
– Međutim, neophodno je istaći, da navedene kazne nijesu u fokusu sprovođenja, već je primarni cilj da svi građani koji ispunjavaju uslove, dobiju nove elektronske lične karte, s obzirom na benefite istih. Dakle, prioritet je da se građani informišu na pravovremenu zamjenu ličnih karata, kako bi izbjegli eventualne nepravilnosti prilikom ostvarivanja svojih prava i obaveza – naglasili su iz MUP-a.
Lične karte izdate prije 30. marta 2020. prestaće da važe 30. marta ove godine, bez obzira što su izdate s rokom važenja do 2026, 2027, 2028… godine. Obaveza izdavanja novih dokumenata propisana je izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti, koje su stupile na snagu 30. marta 2020. godine. Naknada za obrazac za izdavanje nove lične karte košta pet eura. Po osnovu te takse, MUP će od 212.758 građana bez elektronske lične karte prihodovati 1,06 miliona eura.
Izvor: Dan
Novinari: Ana Ostojić i Milovan Novović
Povezani članci
BLANKI ČUKIĆ PRVA NAGRADA NA KONKURSU ,,STOP NASILJU NAD ŽENAMA I DJEVOJČICAMA”
IZLOŽBA LUTAKA KAO PODSJETNIK DA UMJETNOST IMA MOĆ DA MIJENJA SVIJET
U BIJELOM POLJU POSKUPJELE CIJENE KOMUNALNIH USLUGA; GRBOVIĆ: UVEĆANJE OD 0,03 CENTA NIJE NEKI UDAR