Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

ŠUMSKI POŽARI IZAZVANI ČIŠĆENJEM IMANJA I GAZDINSTAVA

ŠUMSKI POŽARI IZAZVANI ČIŠĆENJEM IMANJA I GAZDINSTAVA

Dok sunčani dani vikenda mnogima služe za odmor i rekreaciju, Službi zaštite i spašavanja u Bijelom Polju znače dodatnu pripravnost i mjere opreza.

Prve tople dane u godini, građani na sjeveru koriste za čišćenje imanja i paljenje rastinja, čime svake godine izazovu brojne požare u gotovo svim opštinama.

U bjelopoljskoj Službi zastite i spašavanja kažu da ni brojne preventivne mjere i edukacije građana, nisu dale velike rezultate a kako u toj opštini nema inspektora za zaštitu od požara, otežano je problem riješiti kaznenom politikom.

Telefon bjelopoljske Službe zastite i spašavanja ovih dana zvoni češće nego inače. Šumski požari izazvani čišćenjem poljoprivrednih imanja i gazdinstava, na sjeveru Crne Gore, postali su vjesnici proljeća, pa su tako vatrogasci bjelopoljske službe zaštite i spašavanja tokom vikenda gasili požare na području te opštine do ranih jutarnjih časova. Kažu da savjesno i odgovorno uvijek pristupaju poslu, da su na raspolaganju građanima u svakom momentu kada to zatreba, ali da su požari izazvani ljudskim nemarom, bespotrebno izlaganje opasnosti tuđih i njihovih života.

“Što se šumskih požara, oni najčešće su izazvani ljudskim faktorom. Šumski požar, sam po sebi, on je veoma zahtjevan, zbog nepristupačnosti terena, I zahtijeva veliki broj ljudi, I mogu da budu prvenstveno ljudski životi tu ugroženi”

Komandir bjelopoljske Službe zaštite i spašavanja, Edin Kolić, kaže, da su u prethodnom periodu organizovali brojne sastanke i edukacije sa predsjednicima mjesnih zajednica na području opštine, kako bi uticali na svijest građana i smanjili broj šumskih požara u ovom periodu godine, ali da to nije dalo veće rezultate.

“Mi smo kroz preventivna djelovanja ponudili, ukoliko je neophodno da se odradi to paljenje, određenog šuta, smeća ili otpadi, da pozovu nas, da budemo prisutni, da pratimo paljenje, kako bi obezbijedili da se požar neće proširiti.”

I pored brojnih apela na građane da ne vrše nekontrolisana paljenja na otvorenom prostoru, proteklih dana su gašeni požari na više lokacija na nepristupačnom terenu, što je, po riječima Kolića, jedan od otežavajućih faktora za rad ove Službe.

“Naravno da nam otežava. Zato što tu ljudi se umore, izmore, veliki su troškovi, nepristupačni su tereni, lome se vozila, dođe do velikih oštećenja, nepristupačnih terena, putevi su loši, tako da sve to utiče na neko, u suštini gde bi mi trebali da djelujemo na neke intervencije gdje je baš neophodno, za razliku od toga.

Prema Krivičnom zakoniku Crne Gore zaprijećena kazna za podmetanje požara, što je podvedeno pod krivično djelo izazivanje opšte opasnosti, je od šest mjeseci do pet godina. Rješenje ovog problema vide u kaznenoj politici, a kako opština Bijelo Polje nema inspektora za zaštitu od požara, Kolić ističe da će u narednom periodu dati svoj puni angažman da se to pitanje riješi.

https://fb.watch/quGeg33_4j/

Izvor: TV E

Arnela Hajdarpašić