STOČARI TRAŽE POVEĆANJE BUDŽETA ILI ĆE NA PROTESTE ISPRED VLADE
Ove godine, po podacima Monstata, oboren je rekord u uvozu hrane i pića, dok je prodaja domaćih proizvoda u padu. Poljoprivrednici kažu da je to posljedica loše politike Vlade i Ministarstva poljoprivrede, što, tvrde, najbolje pokazuje agrobudžet jedan od najnižih u regionu. Zato Unija stočara Crne Gore poziva donosioce odluka na pregovore o povećanju izdvajanja za poljoprivredu.
Stočari sa sjevera upozoravaju da će poljoprivredni sektor zapasti u ozbiljne probleme ukoliko država ne promijeni odnos prema proizvođačima. Navode da sadašnji agrobudžet ne podstiče, već urušava proizvodnju. Kao primjer ističu da je u prvih osam mjeseci 2024. godine uvezeno hrane i pića u vrijednosti od 553 miliona eura, što je gotovo 50 miliona više nego u istom periodu lani.
“Uvoz nam se povećava, naša proizvodnja se smanjuje. 2021. smo imali 55 hiljada krava, a 2024. godine imamo 45 hiljada. Tim tempom za petnaestak godina nećemo imati poljoprivrednu proizvodnju”, kaže Vučko Pešić, poljoprivrednik iz Bijelog Polja.
Predsjednik Unije stočara Milko Živković ističe da su nakon promjene vlasti očekivali drugačiji pristup, ali se, tvrdi, promijenila samo slika u foteljama.
“Bio sam ubijeđen da će crnogorskom selu doći bolji dani. Nažalost, promijenili su se samo ljudi na funkcijama, a politika prema poljoprivredi ostala je ista”, navodi Živković.
Stočari podsjećaju da ove godine Ministarstvo poljoprivrede nije radilo ni prezentacije agrobudžeta, što je ranije bila praksa. Prema njihovim riječima, razlog je jasan – nezadovoljstvo poljoprivrednika godinama je sve veće, a izdvajanja su sve manja.
Iz Unije stočara poručuju da pregovori o povećanju agrobudžeta moraju pokazati da li država zaista želi da razvija poljoprivredu. Živković naglašava da izdvajanja za direktna plaćanja i ruralni razvoj ne bi smjela biti manja od pet odsto državnog budžeta. U suprotnom, najavljuju proteste.
“Ako ti dogovori ne budu imali valjane rezultate, sigurno ćemo doći pred Vladu i boriti se za opstanak našeg sela”, poručuje Živković.
Stočari upozoravaju da Crna Gora, sa manje od tri odsto budžeta izdvojenog za poljoprivredu, rizikuje da domaću proizvodnju svede na minimum, dok zemlje regiona ulažu znatno više.
“Jedan od osnovnih stubova suvereniteta države jeste samoodrživost u proizvodnji hrane, a mi taj stub – i prethodna i sadašnja vlast – polako, ali sigurno uništavamo”, zaključuje Živković.
Izvor: TV Vijesti
Novinar: Slobodan Šebek

Povezani članci
LEGENDA MEMORIJALNOG TURNIRA „VASO-ŠABAN-MOMO” ERMIN GERO DRNDAR, OPROSTIO SE NAKON 32 NASTUPA I ŠEST OSVOJENIH PEHARA
ODLAZAK FUDBALSKE LEGENDE: PREMINUO BRANISLAV DROBNJAK
INTERNACIONALNI FESTIVAL TAMBURAŠKIH ORKESTARA 31. JULA I 1. AVGUSTA U BIJELOM POLJU