Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

ŠTETA OD POPLAVA NA PODRUČJU OPŠTINE BIJELO POLJE PROCIJENJENA NA 1.227.360 EURA

ŠTETA OD POPLAVA NA PODRUČJU OPŠTINE BIJELO POLJE PROCIJENJENA NA 1.227.360 EURA

Predsjednik opštinske Komisije za procjenu šteta od elementarnih nepogoda Vladimir Femić ističe da su oni svoj posao završili na vrijeme i zapisnik o 145 evidentiranih zahtjeva prije mjesec dana uputili resornom ministarstvu, ali odgovora još nema.

Prošlo je više od mjesec od kada je opštinska Komisija za procjenu šteta od elementarnih nepogoda proslijedila svoj izvještaj Ministarstvu kapitalnih investicije, ali još uvijek nije ništa preduzeto da se nadoknade štete pričinjene poplavama koje su zadesile bjelopoljsku opštinu u januaru ove godine. Kako je za “Dan” saopštio Vladimir Femić, predsjednik komisije, dosad od resornog ministarstva nije stigao nijedan signal da nešto treba da bude preduzeto. Femić ističe da su oni svoj posao završili na vrijeme i zapisnik o svemu što su ustanovili predali resornom ministarstvu.

– Imamo 145 evidentiranih slučajeva štete koji su ustanovljeni na ukupan iznos od 1.227.360 eura. To je šteta koja je pričinjena građanima i na lokalnoj infrastrukturi. Sve smo pomno i detaljno uradili. Od ukupnog broja zahtjeva 90 je onih koji se odnose na štetu pričinjenu na poljoprivrednim imanjima, štalama i pomoćnim objektima.

Zatim 40 zahtjeva koji se odnose na štetu pričinjenu na potpornim betonskim zidovima, kao i šest slučajeva kad su u pitanju stambeni objekti, odnosno kuće – kaže Femić i dodaje da su popisane i štete na propustima za odvod vode, kao što je slučaj sa Orahovicom gdje je bujica odnijela dio asfaltnog zastora tako da je onemogućen normalan saobraćaj, kao i problemi sa putnim pravcima za Dobrinje, Femića Krš, Pape…

– Oštećena je stopa mosta u jednom selu prema Bistrici, zatim u Ravnoj Rijeci, Božovića Polju, Brzavi, Papama… Putna infrastruktura je na određenim mjestima ozbiljno oštećena. To se odnosi na put kroz Čokrlije, zatim u Ostrelju, Dobrinju…Veliki problem je stvoren i na dijelu oštećenja pojedinih objekata. U pitanju je restoran “Ušće” u Voljavcu, na ušću Bistrice u Lim, zatim kod preduzeća “Ipko” u Potkrajcima, mesare “Demko” itd. – kaže Femić i dodaje da su najviše štete pretpjeli poljoprivrednici iz Vraneške dolini, odakle je i pristiglo najviše zahtjeva za procjenu.

Štete na lokalnoj infrastrukturi nijesu u nadležnosti države

U odgovoru na pitanja koja je “Dan” proslijedio, iz Službe za odnose sa javnošću Ministarstva kapitalnih investicija navedno je da su sredstva za ove namjene obezbijeđena zaključkom Vlade početkom marta ove godine.

– Cjelokupna dokumentacija, odnosno svi pristigli zahtjevi građana treba da budu kompletni i sadrže procjene o nastaloj šteti nadležnih opštinskih komisija, fotografije… Dokumentacija iz Opštine Bijelo Polje državnoj komisiji dostavljena je 6. marta i u redovnoj proceduri biće razmatrana na prvoj narednoj sjednici komisije.

Dokumentacija sadrži 145 zahtjeva, od čega zahtjevi koji se odnose na lokalnu putnu infrastrukturu, regulaciju rijeka i potoka, kao i čišćenje rječnih korita nijesu u nadležnosti rada komisije, već Opštine Bijelo Polje – navodi se u odgovoru i dodaje da će nakon razmatranja pojedinačnih zahtjeva i nakon ocjene opravdanosti podnijetog zahtjeva, odnosno uvida i analize prateće dokumentacije (uzrok nastanka štete, procijenjena vrijednost štete od strane opštinske Komisije za procjenu štete, foto dokumentacija i dr.), komisija donijeti odluku o procentualnom iznosu naknade procijenjene štete po svakom zahtjevu posebno.

Poplave su uništile i dio ribnjaka u Tomaševu, vlasništvo Vladimira Rakočevića, gdje je uništeno oko 1. 000 kilograma ribe, a u Bliškovu ribnjak Mila Kljajevića, gdje je stradalo 500 kilograma ribe. Jedan od onih koji je pretprio štetu je i Pavić Bošković iz Tomaševa. On kaže da još uvijek nije dobio nikakvu pomoć kako bi sanirao pričinjenu štetu.

– Šteta je bila poveća. Voda je ušla u podrum kuće, oštetila zidove kuće, prehrambene proizvode i oštetila mehanizaciju. Dolazili su neki ljudi i sve popisali, ali s obzirom na to kako su i dosad vodili računa o nama, ne vjerujem da će nam nešto pomoći. Kaže Bošković.

Njegov komšija Vasilije Mrdović ističe da se rijeka Ljuboviđa izlila i pričinila dosta štete.

– Samoinicijativno smo kasnije postavljali branu kako bismo se zaštitili od sledećih poplava. Niko nije došao da nam pomogne, jedino smo dobili neki papir da se navodno obratimo mjesnoj zajednici. Kaže Mrdović.

Od snijega pobjegao iz Pisane Jele, a sada od vode mora da bježi iz Tomaševa

Vukman Kljajević kaže da se iz Pisane Jele, bježeći od surovih uslova života, sa porodicom preselio u Tomaševo, a sada, kako navodi, mora opet da bježi jer mu je voda sve uništila.

– Pobjegao sam prije pet godina u dolinu pored Ljuboviđe, od snijega, a evo snašla me voda. Sam sam napravio jedan nasip i platio 300 eura kako voda ne bi išla na imanje i u kuću, ali uzalud. Voda je 70 santimetara ušla u kuću i na imanje. Sve što smo radili bukvalno je uništeno. Ističe Kljajević.

Cane Omerović ističe da u Sutivanu na 15 ari ima zasad jagoda i da mu je Lim kad se izlio sve uništio.

– Uništeno mi je pola zasada, oko 6. 000 struka jagode. Šteta je, po mojoj procjeni, oko 6. 000 eura. Inače, Lim mi je pričinio štetu i u Potkrajcima gdje živim sa porodicom. I ne samo meni već i mojim rođacima i komšijama. Teško je očekivati da će nadležne institucije da nam pomognu jer i ranije grad mi je uništio zasad kupusa i nikada nijesam dobio nikakvu naknadu. Kaže Omerović.

Izvor: Dan

Novinar: Milovan Novović