Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

SNAGOM EMPATIJE DO SIGURNIJEG OKRUŽENJA

SNAGOM EMPATIJE DO SIGURNIJEG OKRUŽENJA

U srijedu, 26. februara, obilježili smo Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja – važan podsjetnik na problem s kojim se suočavaju mnoga djeca. Vršnjačko nasilje nije samo školski, već i široko rasprostranjen društveni izazov, a prevencija i podizanje svijesti ključni su koraci u njegovom suzbijanju.


Pedagoškinja naše škole, Azemina Fetić, na kreativan način je doprinijela razvijanju svijesti o važnosti empatije, drugarstva i tolerancije kod učenika 1. i 2. razreda. Kroz interaktivne aktivnosti, učenici su imali priliku da uče o životnim vrijednostima koje grade sigurno i podržavajuće okruženje u školi.


Učenici 3. razreda su se, kroz prezentaciju, upoznali s različitim oblicima vršnjačkog nasilja, s ciljem podizanja svijesti o važnosti nenasilnog rješavanja konflikata. Tom prilikom osmislili su i poslali snažne poruke koje promovišu toleranciju, podršku i ljubaznost među vršnjacima, šaljući jasan apel za izgradnju sigurnog i harmoničnog školskog okruženja.


Učenici odjeljenja 4/1 razgovarali su o vršnjačkom nasilju – šta ono predstavlja, koje oblike nasilja poznaju, da li su ga nekada doživjeli i kako rješavaju sukobe s drugima. Nakon diskusije, radili su u grupama, gdje su imali zadatak da pročitaju kratke tekstove koji opisuju različite oblike nasilja i odgovore na postavljena pitanja. Aktivnost su završili pisanjem poruka protiv vršnjačkog nasilja, koje su potom lijepili na hamer, šaljući snažnu poruku o važnosti poštovanja, tolerancije i međusobne podrške.


Učenici odjeljenja 4/2 učestvovali su u kreativnoj radionici posvećenoj samokontroli kao važnom obliku ponašanja u prevenciji vršnjačkog nasilja. Kroz različite aktivnosti učili su kako da smire negativna osjećanja, izbjegnu raspravu i sukob, kako da pokažu empatiju, toleranciju i poštovanje u svakodnevnoj komunikaciji.
Ova radionica dio je pristupa koji promoviše projekat „Moje vrijednosti i vrline“, usmjeren na razvoj pozitivnih osobina kod učenika. Kroz njega podstičemo djecu da prepoznaju i njeguju osobine poput strpljenja, uvažavanja i razumijevanja, čime zajedno gradimo sigurnije i podržavajuće školsko okruženje.


Učenici 5. razreda obilježili su Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja kroz igru i druženje.
Njihova međusobna saradnja i zajedničko vrijeme pokazali su da su dobri drugari koji probleme rješavaju zajedno, a ružne riječi i nesporazume ostavili su daleko iza sebe.
Kroz ove aktivnosti učimo ih da grade sigurno i podržavajuće okruženje u kojem vladaju poštovanje i prijateljstvo.