Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

SKORO TREĆINA GRAĐANA NEZADOVOLJNA RADOM VLADE

SKORO TREĆINA GRAĐANA NEZADOVOLJNA RADOM VLADE

Skoro trećina građana Crne Gore nije uopšte zadovoljna radom nove Vlade, dok njih 21. 5 odsto vjeruje da joj treba što prije izglasati nepovjerenje, pokazali su nalazi CG Puls-a, zajedničke inicijative Centra za građansko obrazovanje (CGO) i agencije Damar.


Istraživanje je sprovedeno od 30. Juna do 5. Jula ove godine, na reprezentativnom uzorku od 1. 004 ispitanika.


Izvršna direktorica CGO-a Daliborka Uljarević rekla je da je da su građani gotovo saglasni u tome da sistem treba da se zasniva na meritornom osnovu, odnosno da 74,7 odsto njih smatra da ključni kriterijum za imenovanja treba da bude stručnost.

SKORO TREĆINA GRAĐANA NEZADOVOLJNA RADOM VLADE


Prema njenim riječima, iako je kratak rok za ocjenu nove Vlade i iako su istraživanja rađena prije izglasavanje ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC), gotovo trećina građana nije zadovoljna radom nove Vlade.


“Nešto više od 24 odsto su kazali da su zadovoljni, dobru ocjenu je dalo 22,3 odsto, vrlodobru 15,6, dok je odličnu ocjenu dalo 6,2 odsto građana”, rekla je Uljarević.


Kako je dodala, najstrože ocjene su davali mladi.


Na pitanje da li su od predstavnika Vlade čuli jasne argumente o tome šta Crnoj Gori može donijeti pristupanje inicijativi Otvoreni Balkan, 35,7 odsto ispitanika odgovorilo je negativno.


Uljarević je kazala da se vojnoj akciji u Ukrajini protive dvije trećine građana, dok je podržava oko 16 odsto.


Nalazi CG Pulsa-a pokazali su da posljednja hapšenja i privođenja u Crnoj Gori svega 12 odsto građana opisuje kao situaciju u kojoj je sistem počeo da funkcioniše.


Izvršni direktor agencije Damar Vuk Čađenović kazao je da više od trećine ispitanika smatra da se država kreće u pogrešnom pravcu, dok 18,3 odsto misli da se kreće u dobrom.


Kako je rekao, trećina ispitanika smatra da je država u kriznoj situaciji, dok 20. 4 odsto misli da stagnira.


Kada je riječ o temama koje najviše brinu građane, 79. 8 odsto ispitanika zabrinuto je za rast cijena, 35,1 odsto zbog korupcije i organizovanog kriminala, a 28. 8 odsto zbog nezaposlenosti.


“Svaki peti ispitanik zabrinut je za pitanje unutrašnje i međunarodne stabilnosti”, rekao je Čađenović.


Na pitanje koliko manjinska Vlada treba da traje, 23,9 odsto ispitanika odgovorilo je da ne zna, dok 21,5 odsto vjeruje da joj treba što prije izglasati nepovjerenje.


Prema istraživanju, njih 19 odsto vjeruje da Vlada treba da traje do proljeća naredne godine, odnosno najviše do predstojećih izbora.


“Imajući u vidu kontekst koji smo pomenuli na početku, moguće da su se stvari drastično promijenile posljednjih sedmicu”, kazao je Čađenović.


Na pitanje koji bi trebalo da budu prioriteti manjinske Vlade, 42. 7 odsto građana odgovorilo je da to treba da bude borba protiv korupcije i organizovanog kriminala.


Prema nalazima CG Puls-a, 42. 1 odsto građana smatra da prioritet treba da bude saniranje ekonomskih posljedica izazvanih pandemijom, greškama prethodnih vlada i novim talasom ekonomsko-socijalne krize zbog rata u Ukrajini, uz poboljšanje životnog standarda.


Nalazi CG Puls-a ukazuju da 37. 6 odsto građana misli da prioritet treba da bude deblokada pregovora sa EU, 36. 3 odsto smanjenje tenzija u društvu i priprema izbora, dok 11. 5 odsto smatra da prioritet treba da bude potpisivanje ugovora sa SPC.


Prema tim nalazima, 5. 3 odsto građana smatra da prioritet treba da bude popis stanovništva, 5. 2 odsto pristupanje inicijativi Otvoreni Balkan, a 2. 6 odsto da to treba da bude zaštita životne sredine.


“Zabrinjavajuće je što su ekološke teme važne za svega dva odsto građana”, rekao je Čađenović.