Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

SERVISI PODRŠKE ZA OSI NEOPHODNI U KONTINUITETU

SERVISI PODRŠKE ZA OSI NEOPHODNI U KONTINUITETU

Memorandum o saradnji potpisan je sa lokalnom upravom koja će, sigurna sam, iznaći načina da finansira servise podrške u partnerstvu sa resornim ministarstvom i samim korisnicima. Kaže Božović.

Koordinatorka bjelopoljskog Udruženja za podršku osobama sa invaliditetom Dragana Božović kaže da su problemi na koje nailaze OSI višestruki i često teško rešivi. Ona ističe da udruženje za čijem je čelu pokušava da doprinese što boljim uslovima života osoba kojima je pomoć potrebna. Te stoga teže da servisi podrške zažive u institucijalnom smjeru.

– Kroz koaliciju sa NVO sektorom na lokalnom nivou iniciraćemo preko lokalne samouprave iznalaženja modela za finansiranje servisa podrške za OSI koji bi trebalo da funkcionišu u kontinuitetu. A ne samo dok traje neki projekat. Servisi podrške su od velikog značajna za lica sa invaliditetom. Recimo, ako je lice sa invaliditetom aktivan član zajednice, porodica u tom slučaju mora da pruža podršku u svakom smislu. Što onda dovodi do toga da taj član porodice nije u mogućnosti da razvije sve svoje afinitete. Zato bi servisi podrške bili od velike pomoći. Ističe Božović i naglašava da je memorandum o saradnji potpisan sa lokalnom upravom koja će, sigurna je ona, iznaći načina da finansira servise podrške u partnerstvu sa resornim ministarstvom i samim korisnicima.

– Naše udruženje trenutno realizuje projekat “Jednakošću do dostojanstvenog života OSI u Crnoj Gori” u partnerstvu sa Savezom slijepih. Projekt se završava krajem godine. Cilj projekta je da se razviju inovativni servisi podrške za samostalan život OSI u zajednici na ravnopravnoj osnovi. Ističe Božović.

Ne postoje znakovni tumači jezika

Dragana Božović kaže da udruženje na čijem je čelu relizuju i projekat “Prepoznajmo diskriminaciju osoba sa invaliditetom” . Koji je,kako ističe, usmjeren ka “odbrani dostojanstva lica sa invaliditetom”.

– U relizacju ovog projekta uključili smo i medije, u smislu da ne izvještavaju o tome da je neko lice sa invaliditetom uspjelo zato što ima neki nedostatak već zato što je učilo i radio na tome da uspije. Ili ukoliko nešto nije bilo dobro da se ne ističe hedikep OSI kao glavni krivac i slično. Osim toga ni u jednoj ustanovi, uključujući i škole, ne postoje znakovni tumači. Ili senzorska signalizacija tako da su naše edukativne radionice usmjerene ka pokratanju svijesti kod tih institucija, da bi lice sa invaliditetom na pravi način uključile u zajednicu. Istakla je Božović.

Sekretar Udruženja slijepih i slabovidih Opština Bijelo Polje i Mojkovac Mirsad Dlakić kaže da imaju dobru sardu sa sličnim organizacijama na lokalnom nivu. Ali smatra da bi trebalo puno više pažnje posvetiti problemima osoba sa invaliditetom. Posebno onima koji imaju neka tjelesna oštećenja i nedostatke druge vrste kako bi se na pravi način i oni uključili u društvenu zajednicu.

– Zato je i ovaj zajednički projekat sa Udruženjem za podršku OSI na tom fonu kako bismo zajedno pokušali da popravimo položaj osoba sa invaliditetom radeći na rješavanju uočenih problema. Istakao je Dlakić.

Izvor: Dan

Novinar: Milovan Novović