Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

SELO GODUŠA BROJALO 150 DOMAĆINSTAVA, A DANAS SVAKA TREĆA KUĆA ZATVORENA

SELO GODUŠA BROJALO 150 DOMAĆINSTAVA, A DANAS SVAKA TREĆA KUĆA ZATVORENA

Težak je ovdje život, naročito zimi. Putevi su u lošem stanju. Od Crhaljskog brda imamo put koji je bio asfaltiran, ali je zbog zuba vremena i dotrajalosti potpuno propao, pa je sada gori nego neki makadamski, a kad padne snijeg, njime je teško saobraćati, kaže mještanin Mehmed Rebronja.

Da je život težak u udaljenim mjestima bjelopoljske opštine dokaz je i selo Goduša koje je oko 32 kilometra udaljeno od grada. Selo se nalazi na 1.050 do 1.100 metara nadmorske visine. Mještani ovog sela u razgovoru za “Dan” ističu da je život u Goduši pogotovo surov i težak zimi kada padne snijeg i stegne mraz. Juče u ranim jutarnjim satima u Godiši je bilo minus 15 stepeni. Selo je izgledalo pusto jer su sa malo kuća dimili dimnjaci. Mještanin Mehmed Rebronja kaže da je selo izgubilo onu draž koju je nekad imalo jer su ga mnogi napustili tražeći bolje uslove života.

– Težak je ovdje život, naročito zimi. Putevi su u lošem stanju. Od Crhaljskog brda imamo put koji je bio asfaltiran, ali je zbog zuba vremena i dotrajalosti potpuno propao pa je sada gori nego neki makadamski. Naročito nam je problem kada padne snijeg jer je takvim putem teško saobraćati – kaže Rebronja, dodajući da je problem i što, zbog konfiguracije terena jer je Goduša na uzbrdici, mještani nijesu u mogućnosti da se bave zemljoradnjom.

– Ima selo nekoliko vrijednih domaćina koji se bave stočarstvom i drže po desetak krava, ali šta vrijedi kada je put loš, pa ono što proizvedu ne mogu plasirati na tržište. Smatram da lokalna uprava i država treba malo da porade na tome da se putevi ka selima poprave i dovedu u pristojno stanje, kako bi se bar onima koji su svoju egzistenciju vezali za sela omogućili bar malo bolji uslovi života – ističe Rebronja i dodaje da je Goduša mjesna zajednica koja je po prostranstvu jedna od najvećih na području opštine Bijelo Polje.

Direktor Osnovne škole “21. maj” Ćemal Vreva ističe da je najveći problem Goduše, ali i svih okolnih sela i zaselaka, taj što se narod neprestano iseljava.

– Goduša je imala nekada i 150 domaćinstava, a sada je svaka treća kuća zatvorena. Najbolji pokazatelj da situacija nije nimalo dobra i da treba sa nivoa i države i opštine puno toga uraditi da ovo selo bude kao što je nekad bilo jeste to što je sve manje učenika. Ova škola ne tako davno brojala je i preko 400 đaka, a danas ih je svega 73 raspoređenih u devet odjeljenja. Ove školske godine imali smo svega tri prvačića upisana u matičnu školu i isto toliko u područnom odjeljenju u Crhlju, gdje nastavu pohađa svega devet učenika. Iduće školske godine nećemo imati nijednog đaka prvaka. To govori da ljudi odoše iz Goduše da traže bolji život od ovog – podvlači Vreva i dodajeda narod ovog kraja sa nestrpljenjem iščekuje najavljenu rekonstrukciju putnog pravca Srđevac–Sušica, jer se sa tog puta na Crhaljskom brdu skreće prema Goduši.

– I taj put je nikakav, a ovaj do Goduše je još gori – ističe Vreva.

Stari školski objekat mještani sami izgradili, a sada propada

Početkom 50-ih godina prošlog vijeka učenici škole u Goduši useljeni su u novu, za tadašnje prilike impozantnu školsku zgradu, koju su mještani izgradili svojim radom, od tada jedino dostupnih materijala, kamena i drveta.

– Školski objekat je zapušten, oronuo i čeka neko bolje vrijeme za rekonstrukciju, iako je jedno vrijeme služio i za boravak nastavnika. Bila je to četvororazredna osnovna škola i kao takva radila je do 1961. godine, a nosila je naziv Samostalna narodna osnovna škola. Reorganizacijom školstva u bjelopoljskom srezu ona je postala područno odjeljenje Sabirne škole na Sipanju, i tako je funkcionisala sve do 1971. godine, kada je u Goduši sagrađena za to vrijeme nova i savremena škola, koja je odlukom nadležnih postala osmorazredna osnovna škola – kaže Vreva.

Kaže i da su jedna od rijetkih seoskih škola gdje se učionice i dalje zagrijavaju uz pomoć furuna na drva.

– Nadamo se da ćemo konačno dobiti centralno grijanje, a zahvaljujući pomoći resornog ministarstva, već su zamijenjeni prozori i vrata – kaže Vreva.

Izvor: Dan

Novinar: Milovan Novović