Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

REZULTATI ANKETE O PRAVIMA POTROŠAČA PRI ONLINE KUPOVINI!

REZULTATI ANKETE O PRAVIMA POTROŠAČA PRI ONLINE KUPOVINI!

U okviru projekta POŠTUJTE SVOJ NOVAC koji finansira Ministarstvo ekonomskog razvoja, a realizuje NVO Multimedijal Montenegro, sprovedeno je istraživanje o pravima potrošača pri online kupovini na uzorku od 200 ispitanika. Ispitivanje je sprovedeno u Opštinama Bijelo Polje, Berane, Mojkovac i Kolašin i obuhvaćena je populacija do 30 godina. Upitnik je bio otvorenog tipa, sa ukupno 24 raznovrsnih pitanja.


Na osnovu analize dobijenih rezultata, skoro 77% ispitanika je upoznato sa svojim potrošačkim pravima, dok 23% ispitanika još uvijek ne zna koja su njihova prava. Skoro 53% ispitanika je stava da su informacije o pravima potrošača nedostupne, i da čak 81% anketiranih nikada nijesu pokušali da ostvare svoje potrošačko pravo.


Kako je online trgovina sve popularnija, tako je i većina ispitanika istu već i obavila. Prema analiziranom uzorku, 91% ispitanika je već kupovalo na internetu, i 76 % je upoznato sa konceptom same trgovine.

Skoro 159 ispitanika koristi interent svaki dan, ali mišljenja oko institucije koja je zadužena za sprovođenje zakona o pravima potrošača su bila relativno podijeljena i u malom broju je odgovor bio tačan.


Često se dešava da poručeni proizvod ne ispunjava očekivanja pa poručilac želi povraćaj, od 200 ispitanika 57% njih nikada nije vratilo proizvod dok 43% ispitanika je vraćalo proizvod iz razloga što ne odgovara opisu koji je bio predstavljen.


Plaćanje prilikom online kupovine je i dalje diskutabilna tema, pa se kupci ipak opredjeljuju za plaćanje prilkom dostave, i to u procentu od 78%. Nedostatak vremena je najčešći razlog zbog kojeg se kupuje online, a ono što dominira pri online kupovini su: odjeća, obuća i nakit.


Ovaj projekat namijenjen je upoznavanju stanovnika o pravima i bezbijednosti online kupovine i kroz njega želimo uticati na poboljšanje stanja u cjelokupnom potrošačkom društvu kroz podizanje svijesti, edukaciju i informisanje potrošača o sadržaju njihovih prava kao i načinu ostvarivanja.