Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

RADIONICE ZA SLIJEPE I OBOLJELE OD MULTIPLE SKLEROZE: OD ETIKE I PRAVA, DO BRIGE I STRAHA

RADIONICE ZA SLIJEPE I OBOLJELE OD MULTIPLE SKLEROZE: OD ETIKE I PRAVA, DO BRIGE I STRAHA

Radionice pravno-edukativnog karaktera u okviru projekata Opštinskog udruženja multiple skleroze održane su u prostorijama Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac.

Radionice su inače proizvod paratnerskog odnosa ove dvije organizacije iz projekata “Stop diskriminaciji žena sa invaliditetom u ruralnom području opština Bijelo Polje i Mojkovac” i “LSI imaju pravo na zdravlje”, koji su finansijski podržani od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, odnosno Ministarstva zdravlja.

Specijalisti pravnih nauka, urednici i voditelji radionica Sanida Šabović i Mirza Guberinić navode kako su radionice iskoristili da naprave rezime realizovanih aktivnosti i analiziraju šta je bilo dobro, a šta treba izmijeniti jer su konstruktivne kritike uvijek dobre i mogu pomoći da se nešto unaprijedi.

RADIONICE ZA SLIJEPE I OBOLJELE OD MULTIPLE SKLEROZE: OD ETIKE I PRAVA, DO BRIGE I STRAHA

– Govorili smo o izuzetno bitnom segmentu naših prava, a to je djelovanje kroz nevladin sektor. Takođe smo predstavili model finansiranja i podrške ovakvih projekata od strane Vlade Crne Gore kroz njihova ministarstva. Učesnicima smo detaljno objasnili kako javni sektor procjenjuje projekte, odnosno aplikacije nevladinog sektora u okviru njihovih konkursa. Za konkretnu aktivnost smo uzeli pravno-edukativne radionice, objasnili višestruke benefite za korisnike, odnosno ciljnu grupu, za same organizacije, i na koncu, za civilno društvo – navode Šabović i Guberinić.

Sve veća socijalna distanca

Diplomirani pravnik, urednik i voditelj prve od dvije radionice pravno-edukativnog karaktera Mirza Guberinić kazao je da su učesnici iskoristivši uvodni i neformalni dio radionice u kojem se razgovaralo o svakodnevnici, započeli temu o asocijalnosti i sve većoj socijalnoj distanci.

– Uvodno pitanje je bilo da li možemo da zaključimo da je socijalna distanca pojava u svim društvenim grupama, a ne samo među licima sa invaliditetom, koja pomaže nosiocima vlasti da vrše vlast autokratski. Ova tema je bila dobar uvod za interaktivni razgovor o etici. Etika je objašnjena kao meta – pravno pitanje i jedan od preduslova za ustavotvorca, a potom i zakonodavca – pojasnio je Guberinić.

Pojašnjavaju da su tokom radionica razgovarali o strahovima i brigama, o tome kako ih procjenjuju i kako da uoče razliku između racionalinih i iracionalnih strahova.

– Još jednom smo naglasili važnost pravovremenog traženja adekvatne pomoći, kako od osoba sa kojima smo bliski, tako i traženja profesionalne pomoći – kazao je Mirsad Dlakić, sekretar Organizacije slijepih.

– Postavljen je cilj da se u narednom periodu obradi svaki član Ustava koji je bitan u smislu građanskog života lica s invaliditetom, kao i oni članovi koji predstavljaju aktuelne izazove za našu društvenu zajednicu – kazao je Dlakić, dodajući da je drugu radionicu uredila i vodila diplomirani psiholog Antonija Zejak.

Na radionicama su prisustvovali i aktivno učestvovali predsjednik Organizacije slijepih za Bijelo Polje i Mojkovac Vuko Potpara, kao i sekretar Mirsad Dlakić i asistent i koordinatorka ovih projekata Lidija Guberinić, inače predsjednica Opštinskog udruženja multiple skleroze Bijelo Polje.

Izvor: Dan

Novinar: Milovan Novović