PRVI KURS PRIMJENE ULTRAZVUKA U OBLASTI ANESTEZIJE U CRNOJ GORI ORGANIZOVAN U OPŠTOJ BOLNICI BIJELO POLJE
U Opštoj bolnici Bijelo Polje održava se kurs pod nazivom „ Primjena ultrazvuka u regionalnoj anesteziji i za obezbjedjenje venskih i arterijskih puteva“. Ovaj kurs je organizovan po prvi put u Crnoj Gori na inicijativu prof. dr. Marijane Karišik predsjednice udruženja anesteziologa i intezivista Crne Gore i direktora Opšte bolnice Bijelo Polje dr Kenana Erovića.
Kurs vodi dr Irena Simić specijalista anestezije zaposlena u Klinik am Park Lunen u Njemačkoj.
Kurs traje od 18.11. do 24.11.2024 godine i okuplja sve anesteziologe iz zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori.
Tokom ovog intenzivnog kursa učesnici će se upoznati sa svim vrstama regionalne anestezije i mogućnostima primjene ultrazvuka za obezbjeđivanje venskih i arterijskih puteva.
PRVI KURS PRIMJENE ULTRAZVUKA U OBLASTI ANESTEZIJE U CRNOJ GORI ORGANIZOVAN U OPŠTOJ BOLNICI BIJELO POLJE
“ Regionalna anestezija omogućava primjenu anestezije i analgezije samo na određeno područje organizma, čime se izbjegava velik broj neželjenih reakcija ili komplikacija koje mogu biti povezane s opštom anestezijom, te je često metoda izbora kod teških bolesnika. Regionalna anestezija često može pružiti i jaču i dugotrajniju analgeziju u poređenju s opštom anestezijom. Kod regionalne anestezije anesteziolog se služi lokalnim anesteticima, često u kombinaciji s nekim drugim lijekovima. Lokalni anestetici blokiraju provođenje impulsa kroz anestezirani živac, čime se sprečava provođenje osjećaja boli s periferije do centralnog nervnog sistema. Bolesnici anestezirano područje obično osjećaju kao da je utrnulo, s time da može biti i dalje prisutan osjećaj dodira, što treba razlikovati od bolnog podražaja. Regionalna anestezija po potrebi i prema mogućnostima često se može upotpuniti sedacijom pomoću intravenskog anestetika, što dovodi do osjećaja pospanosti i opuštenosti te omogućava bolesniku da lakše podnese psihički napor operacijskog zahvata ” rekla je dr Irena Simić.
Direktor Opšte bolnice Bijelo Polje dr. Kenan Erović istakao je da ovaj kurs predstavlja nastavak intenzivne politike koju sprovodi menadžment ustanove u cilju uvođenja novih usluga i procedura. “ Činjenica da se ovaj kurs održava po prvi put baš u u našoj ustanovi govori o prepoznavanju naših napora od strane relevantnih isntitucija i organizacija u državi, i predstavlja podstrek da nastavimo sa edukacijom ljekarskog kadra kao i unapredjenjem svih operativnih procedura u ustanovi i pružimo pacijentima maksimalni komfor i zdravstvenu zaštitu” rekao je dr. Kenan Erović.

Povezani članci
MLADI NE PREPOZNAJU DIGITALNE PRIJETNJE, SVAKI ČETVRTI KORISTI DODATNU ZAŠTITU NALOGA
PALEVIĆ: ŽELIM DA JEDINSTVO BUDE KLUB BJELOPOLJACA, KLUB NAŠE DJECE
BJELOPOLJSKI ROK MUZIČAR VRIJEDNO RADI I PUBLIKUJE AUTORSKI MATERIJAL PRIPREMLJEN U PROTEKLOM PERIODU