Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

PROŠLO OSAM MJESECI OD VELIKOG NEVREMENA, NI POMENA OD NAKNADE ŠTETE

PROŠLO OSAM MJESECI OD VELIKOG NEVREMENA, NI POMENA OD NAKNADE ŠTETE

Prošlo je više od osam mjeseci od velikog nevremena koje je zahvatilo bjelopoljsku opštinu, kada je brojnim gradskim i prigradskim naseljima, kao i na ruralnom području, pričinjena velika šteta na voćarskim i poljoprivrednim zasadima, putnoj, komunalnoj i stambenoj infrastrukturi.

Braća Milisav i Mile Smolović iz sela Modri DO na obroncima planine Lise tada su pretrpjeli veliku materijalnu štetu na stambenom i pomoćnim objektima, i još nijesu naplatili odštetu od nekoliko hiljada eura. Radi se o vremešnim oboljelim licima koji žive od minimalnih primanja, od kojih znatnu svotu odvajaju za kupovinu ljekova.

– Odmah nakon nezapamćenog nevremena koje nam je pričinilo veliku štetu i dovelo u pitanje naš biološki opstanak. Obratili smo se Komisiji za elementarne nepogode. Jednog dana su se pojavili, konstatovali štetu i od tada se nijesu oglašavali – ističu Smolovići.

Ljuti su, kažu, na lokalnu upravu što ne nalazi za shodno da se upristoji put prema selu.

– Pozivaju se na to da su neđe prije godinu nasipali put, a ne shvataju da su u međuvremenu bujice nakaradili, ionako lošu putnu infrastrukturu koja vodi prema našim domaćinstvima – ističu Smolovići.

Sličnog mišljenja je i Velimir Janjušević iz susjednog zaseoka Kiprenik, koji kaže da je putna infrastruktura u katastrofalnom stanju.

– Postoji navodno nekakav put koji je u katastrofalnom stanju. Jedino se može doći na konju i pješice a mi. oronulog zdravlja, nijesmo kadri da pješačimo. Putničko vozilo ili taksi je za nas misaona imenica – tvrdi Janjušević.

Zamjera nadležnom lokalnom Sekretarijatu na „nebrizii“ prema gradjanima koji žive u udaljenim seoskim područjima.

– Vade se na to da nije formiran novi Savjet mjesne zajednice koji bi kandidovao popravku puta prema lokalnoj upravi. A potrebno je da izađe mehanizacija na put i radi makar neka dva-tri sata, ukloni neravnine i koliko-toliko upristoji put – kaže Janjušević.

Sekretar sekretarijata za stambeno komunalne poslove i saobraćaj Duško Ružić nedavno je saopštio za Pobjedu da su svjesni kakva je situacija sa putnom inrastrukturom na seoskom području, nakon nevremena, ali uvijek djeluju u granicama mogućnosti.

– Što se tiče održavanja lokalnih i nekategorisanih puteva djelujemo prema prioritetima i preporukama koje dobijamo od Savjeta mjesnih zajednica. Za prošlu godinu iskorišćena su sredstva planirana budžetom za održavanje tih puteva. Kad vremenske prilike dozvole,nastojaćemo da izađemo u susret građanima koji žive na tom području – kazao je Ružić.

DRŽAVNA KOMISIJA NE POKAZUJE AŽURNOST

Bjelopoljska opštinska Komisija za elementarne nepogode nakon sumiranja šteta nastalih kao posljedicu nezapamćenog nevremena, praćeno poplavama, koje je najprije 19. avgusta, a zatim u tri navrata od 20. do 29. novembra prošle godine zahvatilo tu opštinu, proslijedila je izvještaj Republičkoj komisiji za procjenu šteta od elementarnih nepogoda.

Predsjednik Opštinske Komisije za elementarne nepogode Vlado Femić kazao je za Pobjedu da je konstatovano da je brojnim gradskim i prigradskim naseljima kao i na ruralnom području pričinjena velika šteta na stambenim objektima, voćarskim i poljoprivrednim zasadima putnoj,komunalnoj i drugoj infrastrukturi.

– Komisija je odradila svoj dio posla i utvrdila i kompletirala nastalu štetu.Izvještaj o nastaloj šteti na području bjelopoljske opštine proslijedjen je na dalju proseduru Državnoj komisiji – kazao je Femić.

Dodao je da Državna komisija za elementarne nepogode ne pokazuje „pretjeranu „ažurnost u vezi naplate obeštećenja građanima.

– To kažemo iz razloga jer još nema pomena o naplati šteta koje su pretrpjeli građani za vrijeme nekih ranijih elementarnih nepogoda – kazao je Femić.

Izvor: Pobjeda

Novinar: Beća Čoković