Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

PRIVEDENI VUJOVIĆ I JOŠ JEDANAEST OSOBA

PRIVEDENI VUJOVIĆ I JOŠ JEDANAEST OSOBA

PRIVEDENI VUJOVIĆ I JOŠ JEDANAEST OSOBA

Istraga Specijalnog tužilaštva o garancijama za KAP, zbog kojih su ispaštali građani
Nekadašnji ministar ekonomije Branko Vujović ni na jedan način nije obezbijedio državu garantujući za kredite KAP-a. Čime je državni buždet oštećen za oko 127 miliona eura.


To je Vijestima rečeno iz Specijalnog državnog tužilaštva, po čijem nalogu su juče privedeni Vujović i još jedanaest osoba iz bivše državne administracije. Nakon saslušanja pušteni su da se brane sa slobode.
“Vujović je tada potpisao ugovor kojim je Vlada dala 135 miliona eura garancija za kredite KAP-a, bez odgovarajućih kontragarancija i uz značajan rizik od aktiviranja. On je propustio da obezbijedi garancije, nije tražio upisivanje hipoteke na imovinu Kombinata. Niti je na bilo koji drugi način obezbijedio državu. Tim poslom država je oštećena za 127.425.802,04 eura”, kazao je sagovornik iz SDT-a.


Šteta zbog garancija datih KAP-u pala je na teret građana. Vlada je o zaduživanju i davanju garancija KAP-u donijela tri odluke, na bazi kojih je izdala pet garancija na kredite koje je ta kompanija uzela od ino-banaka – OTP. Dojč banke, ruske VTB banke…
U to vrijeme Vujović je bio ministar ekonomije, Igor Lukšić je pokrivao resor finansija. Dok je na čelu Vlade bio Milo Đukanović. Lukšić je potom – od decembra 2010. do decembra 2012. godine bio premijer.

Na osnovu dokumentacije koju je pripremilo tadašnje Ministarstvo ekonomije, Vlada je odluke o garancijama donijela sredinom novembra 2009. Godine, nakon potpisivanja ugovora o poravnanju sa kupcem KAP-a kompanijom CEAC Olega Deripaske.
Pregovori sa tim ruskim tajkunom, kako je tada saopštavano, vođeni su sa najvišeg državnog nivoa.
“Procesuiran je onaj ko je u ugovoru o poravnanju predvidio da se daju garancije. Lukšić je kasnije to samo sproveo”, rečeno je iz Vijestima nezvanično iz SDT-a.


Izadavanje te pomoći tada je kontrolisala Komisija za kontrolu državne pomoći. Koja je bila pod Lukšićevim Ministarstvom finansija i nekoliko juče privedenih osoba u tom su periodu bili članovi tog tijela.

Specijalna tužiteljka Lidija Vukčević juče je izdala nalog i za hapšenje Dragana Kujovića (pomoćnik ministra ekonomije za industriju), Refika Bojadžića (član Komisije za dodijelu državne pomoći), Darka Konjevića (član Komisije za dodjelu državne pomoći), Zorana Martinovića (samostalni savjetnik u Ministarstvu ekonomije), Gorana Nikolića (savjetnik u Ministarstvu ekonomije), Damira Rašketića (sekretar Ministarstva finansija), Mitra Bajčete (predsjednik Komisije za kontrolu državne podrške i pomoći), Sonje Bećović (član Komisije za dodjelu državne pomoći), Blagoja Miketića (savjetnik u Ministarstvu finansija), Irene Bokun (članica Komisije za državnu pomoći) i Vukice Perović (članica Komisije za državnu pomoć). Državna revizorska institucija još 2013. godine objavila je izvještaj o državnim garancijama za KAP, Željezaru i Pobjedu, u kojem piše da je to učinjeno bez detaljnih analiza finansijskog položaja tih preduzeća i ekonomske održivosti programa restrukturiranja, kao i bez odgovarajuće procjene mogućih posljedica koje bi aktiviranje garancija imalo po državni budžet.


Izvor iz istrage kazao je da to što se ime bivšeg premijera Igora Lukšića nije našlo na listi, ne znači da neće biti saslušan narednih dana.
Pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja rano juče privodili su osumnjičene u akciji “Garancije KAP”, a potom ih sprovodili u zgradu SDT-a na saslušanje.
Izvor: Vijesti