Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

POTREBAN ODGOVORNIJI ODNOS GRAĐANA PREMA ŽIVOTNOJ SREDINI

POTREBAN ODGOVORNIJI ODNOS GRAĐANA PREMA ŽIVOTNOJ SREDINI

U Bijelom Polju ne možemo biti zadovoljni kvalitetom vazduha, posebno tokom zimskih mjeseci. Kazao je direktor Direktorata za ekologiju, profesor Dušan Bugarin.


U telefonskom razgovoru, u okviru emisije ,,Eko zona“, Radija Bijelo Polje, a povodom 3. Novembra Međunarodnog dana čistog vazduha. Bugarin je poručio bi građani trebalo odgovornije da se odnose prema životnoj sredni, makar u onom segmentu na koji mogu da utiču.

POTREBAN ODGOVORNIJI ODNOS GRAĐANA PREMA ŽIVOTNOJ SREDINI


,,Podaci Svjetske zdravstvene organizuje o zagađenosti vazdu hasu zaista alarmantni, i pokazuju da moramo da reagujemo. U Bijelom Polju je, pogotovo zimi, vazduh veoma opterećen proizvodima sagorijevanja čvrstih goriva, naročito, jer je u pitanju kotlina, česta je pojava magle i sve to još više koncentriše zagađivanje vazduha. Uzrok zagađenja su brojne aktivnosti ljudi ali i prirodni faktori. Pored industrije, saobraćaja, poljoprivrede, sagorijevanja fosilnih goriva i upotrebe hemikalija. Lošem kvalitetu vazduha doprinose i prirodni faktori kao što su vulkani, šumski požari i slično. Ekstreman uticaj pojedinaca na kvalitet vazduha ogleda se i u neodgovornom ponašanju kao što je paljenje otpada, izazivanje šumskih požara. Kao i korišćenje otrovnih i kancerogenih supstanci za grijanje domaćinstva“, dodao je Bugarin.


Podsjetio je da je Bijelo Polje prošle godine bila jedna od četiri najzagađenije opštine u Crnoj Gori.


,,Mreža mjernih stanica u Crnoj Gori u prethodnom periodu dosta je zastarala, i nije adekvatna.. Imamo mjerne stanice koje mjere zagađenost vazduha u prethodnom periodu, i to nekih 15 dana. Nemamo stanje u relevantnom vremenu, i to predstavlja veliki problem. Kao resorno ministarstvo, u saradnji sa Ambasadom Francuske na dobrom smo putu da dobijemo mrežne stanice koje će u svakom momentu dati realno stanje“, istakao je profesor Bugarin, u emisiji ,,Eko zona“.


Naveo je da su najbolji solarni načini grijanja, jer su energetski efikasni, a da pri tom, ne podrazumijevaju sagorijevanje fosilnih goriva.


,,To su toplotne pumpe koje ne dovode do zagađivanja vazduha, međutim, dostupnost ovakvog vida grijanja nije baš dobra kod nas. To može biti i grijanje na gas, ali Crna Gora nema gasovode da bi to mogla da riješi na ovaj način. Ostaje nam pelet i podizanje energetske efikasnosti. U Ministarstvu smo prepoznali ovaj problem, i krenuli u razvoj obnovljivih izvora energije, što je postavljeno kao prioritet i razmatramo značajan broj investicija kako bi ,,razbili“ ovaj sektor. Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma u saradnji sa Elektroprivredom, Eko fondom, Cedis-om i Ministarstvom kapitalnih investicija raspisalo je konkurs za projekat , gdje je građanima i privrednim društvima omogućena nabavka solarnih panela od 10 i 30 Kv, koje će otplaćivati preko računa za struju, sa subvencijom od 20%, koju obezbjeđuje Vlada Crne Gore“, navodi Bugarin.


Eldina Bećirović
RBP