Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

POLOVINA OPŠTINA U CG IMA VIŠE PENZIONERA NEGO ZAPOSLENIH

POLOVINA OPŠTINA U CG IMA VIŠE PENZIONERA NEGO ZAPOSLENIH

Prosječna penzija u Crnoj Gori je 293 eura ali skoro trećina penzionera ima primanja manja od 200 eura. Da bi sistem isplate i tako niskih penzija mogao da funkcioniše morali bismo da imamo tri zaposlena na jednog penzionera.


Trenutno, taj odnos je nemoguće postići pa svake godine država nadoknađuje manjak Fonda PIO koji iznosi čak 136 miliona eura.


Odnos broja penzionera i zaposlenih u Crnoj Gori posljednjih godina je gotovo izjednačen. Prema podacima Fonda PIO za avgust, 146.000 je zaposlenih, a penzionera 114.000. Dakle, svaki šesti građanin je penzioner.

POLOVINA OPŠTINA U CG IMA VIŠE PENZIONERA NEGO ZAPOSLENIH


“Proizilazi da jedan zaposleni izdržava jednog penzionera, otprilike je to na tom nivou. To je zaista jedan crveni alarm za nadležne u ovoj državi”, kazala je Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu za TVCG.


Za mjesec se za penzije izdvoji 36 miliona eura, a država opet nadoknađuje godišnji manjak od 136 miliona. I koliko će dugo takav sistem moći da funkcioniše?


“Činjenica je da mi već decenijama unazad imamo problem sa tim i da po modelu kojeg trenutno koristimo, našoj državi bi bilo neophodno da se stalno povećava broj zaposlenih kako bi taj odnos između penzionera i onih koji rade bio održiv”, kazao je Srđa Keković iz USSCG.


No, za razliku od penzionera kojih je od početka 2019. manje za 600, broj zaposlenih je u drastičnom padu.
“Evidencije pokazuju da se radi o padu broja zaposlenih za nekih bezmalo 50.000”, dodala je Mrdović.


U čak 12 od 24 opštine u Crnoj Gori ima više penzionera nego zaposlenih, ne računajući Petnjicu, Gusinje i Tuzi za koje Monstat ne objavljuje podatke o zaposlenima. Pa je tako najgora situacija u Andrijevici gdje radi 418 građana a skoro duplo više prima penziju. U Mojkovcu je 987 zaposlenih a penzionera više od 1.600. Najbolja je situacija u Budvi gdje je 11. 000 zaposlenih a tri puta manje penzionera. Na drugom mjestu je Podgorica sa gotovo 33.000 penzionera i duplo više zaposlenih.


“Onaj koji upravlja državom, odnosno Vlada i ova i prethodne su bile dužne da traže mehanizme kako da otvore prostor za nova radna mjesta”, dodao je Keković.


“Prosto se radi o pogrešnoj ekonomskoj politici gdje se sve ono što su bile rupe u državnom budžetu podmirivalo tako što smo se godinama zaduživali a to je jedan začarani krug kojeg bi bilo jako teško prekinuti ali bi bilo pogubno za ovu državu da se nastavi sa takvom politikom”, dodala je Mrdović.


A poreskom reformom koju je Vlada predstavila, ekonomska politika se mijenja, poručili su. Ipak, iz Fonda PIO smatraju da ona neće odmah uticati na povećanje penzija.


“Ovom poreskom reformom mi želimo da podstičemo zaposlenost i to podstičemo zaposlenost sa dobrim platama”, kazao je ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić.


“Sve ovo može da se odrazi, ukoliko se poveća minimalac, ukoliko se poveća prosječna zarada, moglo bi da se odrazi na povećanje penzija u 2023. godini praktično u dvije decimale”, kazao je VD direktora Fonda PIO Ranko Aligrudić.
Prosječna penzija u Crnoj Gori je 293 eura ali skoro trećina penzionera prima penziju manju od 200. Da bi sistem mogao da funkcioniše, iz Fonda PIO poručuju, da na jednog penzionera moraju biti najmanje 3 zaposlena.