Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

PALA PRODAJA NOVOGODIŠNJEG NAKITA

PALA PRODAJA NOVOGODIŠNJEG NAKITA

Praznična sezona je konačno počela, a prodaja na novogodišnjim štandovima u Bijelom Polju započela je s određenim izazovima, prema izjavama prodavaca.

Atmosfera na novogodišnjim štandovima ove godine izgleda drugačije. Kroz razgovore sa lokalnim prodavcima na štandovima, saznajemo da prodaja novogodišnjih ukrasa doživljava izazove koji su prije nekoliko godina bili nezamislivi. Šta se promijenilo i kako ova promjena utiče na prazničnu čar u Bijelom Polju otkrili su nam prodavci koji imaju dugogodišnje iskustvo u ovom poslu.

Rasim Ćatović, jedan od prodavaca, ističe da se suočava s niskom potražnjom jer smatra da građani nemaju dovoljno novca za kupovinu prazničnih ukrasa. Za Ćatovića, ovo nije unosan način poslovanja, on izražava razočaranje zbog opšteg trenda smanjene kupovine i izgubljene praznične atmosfere. Veći dio njegove ponude datira iz prethodnih godina, mada nabavka novih artikala nije preteška.

“Ovo nije unosan posao, ali nas nužda natjera jer nema drugog posla. Meni je ovo sedma godina da prodajem nakit, a svaka godina je sve gora i gora, do sad mi je ovo najgora godina, najgora prodaja i najmanje euforije ima”, kazao je Ćatović za VBP portal.

Rasim ističe da posjetioci često dolaze samo da pitaju za cijene, a većina njih ne obavi kupovinu.

S obzirom na svoje višegodišnje iskustvo, Rasim, koji ima 56 godina, primećuje značajno smanjenje novogodišnje euforije na gradskim ulicama i tvrdi da je ova godina najizazovnija koju pamti u svom dugogodišnjem radu na štandu.

Takođe, razgovarali smo i sa Fahrudinom Zaimovićem, koji već 20 godina prodaje novogodišnje ukrase.

Fahrudin gaji optimizam u vezi ove godine, vjerujući da je prodaja tek na početku i očekuje porast dolaskom dijaspore. Iako priznaje da je početna prodaja svake godine nešto slabija, veruje da će se situacija popraviti tokom vremena.

“Novogodišnja euforija ovog puta oslabljena zbog zasićenja tržišta, ukrasi za jelke imaju manju potražnju u odnosu na moje detinjstvo. Iseljenje ljudi dodatno komplikuje situaciju, ali moramo nastaviti dalje i očuvati vitalnosti grada uprkos izazovima”, kazao je Zaimović.

Njegova avantura u svijetu prodaje prazničnih ukrasa počela je sasvim slučajno, prelazeći iz prodaje novina i duvanskih proizvoda na ulici, kao i popularnih novogodišnjih čestitki.

Zaimović je proširio svoj biznis na prodaju novogodišnjih ukrasa. S nostalgijom se sjeća vremena kada je na štandovima prodavano čak do 50-60 hiljada čestitki tokom godine, dok sada primećuje značajan pad interesovanja, sa svega dvadeset dostupnih čestitki koje, kako kaže, niko ne kupuje.