Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

OTPAD KOD ŠKOLE U NASELJU PRUŠKA PRIVREMENO USKLADIŠTITI

OTPAD KOD ŠKOLE U NASELJU PRUŠKA PRIVREMENO USKLADIŠTITI

Dogovoreno je da se do dobijanja saglasnosti otpad uskladišti na određenoj lokaciji, koju će kontrolisati Sekretarijat za inspekcijske poslove, zajedno sa Komunalnom policijom.

Predstavnici Sekretarijata za inspekcijske poslove Opštine Bijelo Polje inicirali su sastanak povodom problema sa velikim količanama otpada pored OŠ „Dušan Korać“ u naselju Pruška. Sastanku su, pored izvođača i podizvođača radova na izgradnji objekta škole, sekretara Sekretarijata za inspekcijske poslove Opštine Bijelo Polje Muzafera Badžića, sekretara Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj Jasmina Ćorovića, prisustvovali i predstavnik Komunalne policije, kao i predstavnici NVO Euromost i Sportskog ribolovnog društva „Sinjavac“.

– Na sastanku je dogovoreno da investitor zatraži od Agencije za zaštitu životne sredine saglasnost za izmjenu plana za upravljanje građevinskim otpadom. A shodno Zakonu o upravljanju otpadom i državnim planom o upravljanju otpadom. Dogovoreno je da se do dobijanja saglasnosti otpad uskladišti na određenoj lokaciji kod podizvođača, koju će kontrolisati Sekretarijat za inspekcijske poslove, zajedno sa bjelopoljskom Komunalnom policijom. Saopšteno je nakon sastanka.

Učesnici sastanka su jednoglasni da se ispoštuju sve zakonske obaveze u cilju zaštite životne sredine i zdravlja građana.

– Problem je ogroman i utiče na kvalitet životne sredine. Moralo se sačekati da se reaguje na pravi način kako otpad ne bi završio tamo gdje mu nije mjesto. Na ovaj način će se ubuduće tritirati slične pojave – kazao je Ćorović, dodajući da je ranije manje količine otpada preuzimalo Javno preduzeće Komunalno Lim.

– Ovako velike količine građevinskog otpada, preko 2. 000 metara kubnih, investitor je dužan da riješi tako što će napraviti plan njegovog selektovanja. Kazao je Ćorović.

Inače, preduzeće Komunalno Lim je odbilo da prihvati da odlaže ovoliku količinu otpada jer nemaju prostornih kapaciteta.

– Zato smo nakon konsultacije sa Ministarstvom za uređenje prostora i Agencijom za zaštitu životne sredine došli do zakonskog rješenja da se taj otpad razdvoji – na metal, drvo i sl, što se može prodati. A za kamen i beton da se sklopi ugovor sa firmima kako bi se nakon prerade koristio za nasip puteva. Istakao je Ćorović.

Predsjednik Ribolovnog društva „Sinjavac“ Ismet Softić kaže da godinama upozoravaju na devastaciju obala i korita Lima.

– Šta nam vrijedi sve ovo što rade kad je Lim potpuno devastiran. Šta vrijedi to što su zvaničnici utvrdili preko 100 divljih deponija na Limu kad niko ništa ne preduzuima. Šta nam vrijedi kad se u Lim ispušta sve i svašta. Pitanja puno, ali odgovora nema. Bojim se da će i ovaj slučaj proći a da nam dodatno unište Lim . Kazao je Softić.

Problem i Željeznička stanica

Iz nevladine organizacije Euromost, koja je prva upozorila da odlaganje otpada od ruševina stare Osnovne škole može dovesti do teških posledica po životnu okolinu, zbog čega je i stopiran čitav posao. Izrazili su zadovoljstvo što se ovaj problem sistemski rješava. Nadaju se da i će nadležni inspekcijski organi sprovesti sveobuhvatnu kontrolu.

– Problem koji se desio rušenjem Osnovne škole,,Dušan Korać“ je zaustavljen i trebalo bi da se riješi na primjeren način. U gradu imamo sličnu situaciju i sa radovima na glavnoj Željezničkoj stanici u naselju Nedakuse, koji su inače kapitalna državna investicija, gdje sredstva ulaže EU, gdje su takođe pokušali da na neprimjeren način odlažu veliku količinu otpada. To smo, srećom, na vrijeme zasutavili i sad čekamo da po tom osnovu svoju riječ daju inspkecijski organi i da se i ovaj problem riješi na sličan način. Kaže Almer Mekić iz NVO Euromost.

Izvor: DAN