Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

OPŠTINA BIJELO POLJE POKRENULA POSTUPAK PROGLAŠAVANJA ĆEHOTINE ZAŠTIĆENIM PODRUČJEM

OPŠTINA BIJELO POLJE POKRENULA POSTUPAK PROGLAŠAVANJA ĆEHOTINE ZAŠTIĆENIM PODRUČJEM

Inicijativa za zaštitu Ćehotine, rezultat je saradnje ovih Nevladinih organizacija i ona je dio višegodišnje kampanje za zaštiti rijeka Jugoistočne Europe koju je organizacija TNC pokrenula u saradnji s lokalnim partnerima u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Severnoj Makedoniji i Srbiji

Opština Bijelo Polje pokrenula je postupak zaštite rijeke Ćehotine i proglašenje njenog toka zaštićenim područjem na dijelu toka koji prolazi kroz njenu teritoriju. Zaštitu gornjeg toka Ćehotine prije dvije godine pokrenula je i opština Pljevlja, koja je u međuvremenu odložila odluku o proglašenju Gornjeg toka rijeke Ćehotine zaštićenim područjem.

„Rijeka Ćehotina u cijelom svom toku krije mnoga prirodna i kulturna bogatstva, od posebne važnosti za Crnu Goru. Opštini Pljevlja, koja je prije dvije godine pokrenula postupak zaštite ove rijeke na svojoj teritoriji, sada se pridružila i Opština Bijelo Polje. Opština Bijelo Polje je prepoznala važnost očuvanja ove rijeke te pokrenula postupak proglašavanja Ćehotine zaštićenim područjem, na svojoj teritoriji“, navodi se u zajedničkom saopštenju Opštine Bijelo Polje i NVO Eko-tim, TNC i WWF Adrije.

Inicijativa za zaštitu Ćehotine, rezultat je saradnje ovih Nevladinih organizacija i ona je dio višegodišnje kampanje za zaštiti rijeka Jugoistočne Europe koju je organizacija TNC pokrenula u saradnji s lokalnim partnerima u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Severnoj Makedoniji i Srbiji.

“Zajedničkim radom žele istaknuti i zaštiti jedinstvena riječna bogatstva našeg regiona čija važnost prevazilazi granice pojedinih država. Njihovom se zaštitom stvaraju nove razvojne prilike i osigurava se dugotrajna dobrobit za ljude i prirodu… Posljedice klimatske krize postale su dio naše svakodnevice, ekonomija ulazi u razdoblje recesije, a pritisci na naše prirodne i društvene resurse sve su veći. Biološka raznovrsnost ubrzano se smanjuje, čemu svjedoči i činjenica da je na globalnom nivou brojnost populacija divljih vrsta smanjena za 69 odsto od 1970. Godine“, navodi se u saopštenju

Rijeka Ćehotina jedna je od najznačajnijih crnogorskih rijeka, koja duž svog 125 kilometara dugog toka oblikuje različite krajolike i predstavlja važan izvor pitke vode za stanovnike tog područja, kao i vode za lokalnu privredu.

“Studiju zaštite prirodnog dobra – izvorište i vodotoka rijeke Ćehotine koja se nalazi na teritoriji opštine Bijelo Polje će izraditi Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore, sa kojom je, Sekretarijat za ruralni i održivi razvoj sklopio ugovor o saradnji. Dio sredstava za izradu Studije će pokriti donacija WWF Adrije, TNC-a i Eko-tima a ostatak sredstava će se pribaviti iz opštinskog budžeta”, saopštio je Jasmin Ćorović, sekretar Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj Opštine Bijelo Polje.

Zajedničkim aktivnim radom, na zaštiti i obnovi prirode, dodaje se u saopštenju, još uvijek „možemo zaustaviti najgore posljedice ovih kriza i usmjeriti naš razvoj prema budućnosti u kojoj živimo u skladu s prirodom“.

„Razvoj našeg društva nije moguć bez očuvane prirode, ona je preduslov ekonomskog i društvenog razvoja.U tom kontekstu važno je sagledati i ulogu zaštićenih područja. Ona su dio odgovora na krize s kojima se suočavamo, bile one klimatske, ekonomske ili krize biološke raznovrsnosti. Zaštićena područja mogu iznijeti inovativne pristupe upravljanju prirodnim resursima, izvor su stručnog znanja, omogućuju nam da iskusimo očuvanu prirodu i učestvujemo u stvaranju svijeta kakav bi mogao biti – gdje ima mjesta za prirodu i ljude“, naveli su iz grupe nevladinih organizacija – The Nature Conservancy (TNC), WWF Adrije i Eko-tima.