Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

OKRUGLI STO O POLOŽAJU MUSLIMANA: OČUVATI NACIONALNI I KULTURNI IDENTITET

OKRUGLI STO O POLOŽAJU MUSLIMANA: OČUVATI NACIONALNI I KULTURNI IDENTITET

U Bijelom Polju održan je okrugli sto, tema je bila “Edukacija o nacionalnoj posebnosti Muslimana Crne Gore”.

Okrugli sto na temu “Edukacija o nacionalnoj posebnosti Muslimana Crne Gore”, koji je organizovala NVO “Bogatstvo različitosti manjinskih naroda”, održan je sa ciljem sagledavanja položaja Muslimana u crnogorskom društvu. Osnosno, kako je kazao koordinator Kadrija Kurpejović, problema i “strahova” sa kojima se suočavaju u pogledu očuvanja nacionalne i etničke posebnosti muslimanskog naroda na ovim prostorima, njihovoj zastupljenosti u državnim institucijama, obrazovnom sistemu… plasirali prema određenim nadležnim institucijama Crne Gore.

– Naše zaljključke ćemo polstai nadležnim državnim isntitucijama u nadi da će bar određeni broj njih biti razmatran i realizovan. Izradićemo publikaciju u kojoj će biti sumirani rezultati istraživanja koje je ta nevladina organizacija sprovela o nacionalnoj posebnosti muslimanskog naroda u Crnoj Gori.

Inače, kako je dodao, istraživanja govore o tome da postoji nedovoljna posvećenost državnih i drugih institucija koje treba da brinu i o društvenom položaju Muslimana u Crnoj Gori.

-Kao rezultat takvog odnosa prema ovoj zajednici imamo nedovoljno očuvanu kulturno-istorijsku prepoznatljivost i baštinu ovog manjinskog naroda, te da nije postignuta dovoljna aafirmacija kulturnog identiteta Muslimana, što za posljedicu ima sve veću i izraženiju etničku distancu. Navedena istraživanja dakle, ukazuju da je neophodna značajnija podrška posebno vladinih institucija kako bi se uticalo na očuvanje nacionalnog i kulturnog identiteta ovog manjinskog naroda, koji svakako čini važan segment ukupnog kulturno-istorijskog nasljeđa Crne Gore-istakao je Kurpejović.

Predsjednik Savjeta nmuklsimana u Crnoj Gori Sabrija Vulić je govoruio o lošem položaju mulsimana, kazujući da je,,neko 2011. godine drugi odlučio da se poromijeni ime i da Bošnjak”.

-Sastalo se tada 100 ljudi i kazalo nam da mi više nijesmo muslimani nego bošnjaci. Da govorimo bošnjački jezik i da nam je matična država Bosna.I razbijeni tada u sedam kolona. Mi nea to ne pristejemo. Strah me je da naša djeca ne postanu stranci u svojoj zemlji-kazao je Vulić.

Realizaciju projekta “Edukacija o nacionalnoj posebnosti Muslimana Crne Gore”, podržao je Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava kao i Savjet Muslimanskog naroda.

Izvor: Dan

Novinar: Milovan Novović