Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

ODBORNICI SO BIJELO POLJE: POTREBNI BOLJI USLOVI U CENTRU ZA PODRŠKU DJECI I PORODICI

ODBORNICI SO BIJELO POLJE: POTREBNI BOLJI USLOVI U CENTRU ZA PODRŠKU DJECI I PORODICI

Usvajajući izvještaj o radu Centra za podršku djeci i porodici za prošlu godinu, sa predlogom planiranih radova za ovu godinu, odbornici SO Bijelo Polje su ocijenili da kao pioniri u Crnoj Gori u osnivanju ovakvih centara treba sve uraditi da dobiju bolje prostorne uslove i ne budu podstanari.

– Ustanovi u kojoj se radi specifičan posao sa žrtvama nasilja treba velika podrška i treba sve uraditi da imaju adekvatne uslove. Godinama su podstanari i nemaju sve ono što je predviđeno kad je u pitanju njihov rad. Prije svega nemaju svoje dvorište i smješteni su u najužem urbanom dijelu grada, na kraju glavne ulice. I zato treba ozbiljno razmišljati o ranijoj inicijativi da se prostorije Centra grade u naselju Ribnik – naveli su odbornici u izlaganju.

Direktorica Centra Dženita Suljević kazala je da prihvataju stavove da bi bilo poželjno da dobiju bolje uslove za rad kad je lokacija u pitanju. Ističe da i pored toga ispunjavaju sve zadatke koje su pred njih postavljeni.

Finansijski izvještaj

Troškovi po osnovu prihvata iznosili su 1.352, dok su naknade za upravni odbor bile 2.500. Centar je na telefonske usluge potrošio 1.787 eura, na gorivo 417, koliko približno i za dnevnice za službena putovanja (441 euro). Ugovorene usluge (osiguranje zaposlenih) koštale su 577 eura, a obustave zaposlenih radnika (odbici od plate za kredite, registracije vozila i slično) 3.624,28. Na električnu energiju (reprogram i tekuće obaveze) utrošeno je 5.120 eura, kancelarijski materijal 96,7, a za reprezentaciju 116,85 eura, kazala je Suljević.

Troškovi sudskog postupka koštali su Centar 1.745 eura, a zaostali dug za usluge vodovoda 2.215. Na jednokratnu pomoć potrošeno je 900 eura. Ukupni rashodi bili su 150.053 eura, a stanje na tekućem računu iznosi 18.345 eura. Obaveze iz prošle godine iznose 33.105, od čega najviše za poreze i doprinose, 24.782 eura. Dug na ime zakupa prostora iznosio je 4.400 eura, 2.585 je opredijeljeno za komunalne usluge, 173 za telefonske usluge i marketu “Franca” 450 eura.

Centru za podršku djeci i porodici za pomoć su se obratile 82 osobe, od kojih je 29 boravilo u prihvatnoj stanici Centra, a za 53 su pružene savjetodavne usluge u prevazilaženju problema u saradnji sa Centrom za socijalni rad, Opštinom, Centrom bezbjednosti, kao i sa kancelarijama za besplatnu pravnu pomoć i drugim nadležnim institucijama.

– U prihvatnoj stanici Centra, koja je namijenjena urgentnom zbrinjavanju žrtava, u prošloj godini je smješteno 29 lica, od kojih 16 maloljetnih. Svim korisnicima je u skladu sa planiranim djelatnostima obezbijeđeno zadovoljavanje osnovnih životnih potreba, zdravstvena zaštita tokom 24 časa, psihosocijalna podrška i pomoć u prevazilaženju problema u saradnji sa nadležnim centrima za socijalni rad, siguran ambijent i aktivnosti za djecu edukativno-rekreativnog sadržaja – kazala je Suljević, dodajući da je u prihvatilištu-skloništu u prošloj godini boravilo pet osoba koje su žrtve trgovine ljudima.

U prošloj godini Centar je prihodovao 168.399 eura, od čega od Opštine 155.000 eura. Na ime refundacija od Centra za socijalni rad, za usluge prihvata, prihodovao je 3.951, a od Zavoda za zapošljavanje 4.544 eura. Na plate zaposlenih potrošeno je 105.802 eura, na poreze i doprinosi za 2022. godinu (za period od 1. 9. do 31. 12.) 9.795 eura, dok je za poreze i doprinose za 2023. otišlo 8.171 eura.

Izvor: Dan

Novinar: Milovan Novović