Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

NEDOSTATAK SIJENA UGROZIO STOČNI FOND

NEDOSTATAK SIJENA UGROZIO STOČNI FOND

Stočari sa sjevera Crne Gore potvrđuju da skoro i ne pamte da su livade toliko podbacile i da su stogovi sijena bili tako mali.


Slab rod sijena, uzrokovan dugotrajnom sušom, donio je velike nevolje stočarima na sjeveru Crne Gore.


Stočari potvrđuju da skoro i ne pamte da su livade toliko podbacile i da su stogovi sijena bili tako mali.

Prošla godina je obilovala sušama tako sa su prinosi sijena bili ispod uobičajnog prosjeka.

Međutim, pokazalo se da je ova godina još gora i da se skoro i ne pamti da je rod sijena ikada bio slabiji. To je donijelo ozbiljne probleme stočarima na sjeveru Crne Gore, jer će im za prehranjivanje stoke biti potrebne dodatne količine hrane. To će iziskivati dodatne troškove. A pojedini stočari najavljuju da će u datim okolnostima morati da prepolove svoja stada – navodi predsjednik andrijevičke mjesne zajednice Kralje Milutin Đurković.

NEDOSTATAK SIJENA UGROZIO STOČNI FOND


Sličnni priču ponovio je i Vesko Davidović iz beranskog sela Šekular navodeći da se nada da će država prepznati problem nedostatka stočne hrane i da će regresirati nabavku silaže.

Čim nema kiše nema ni trave. Suša je uzela danak tako da se pokosilo znatno manje sijena nego minulih godina. Plašim se da će se na ovaj način smanjiti i onako ugroženi stočni fond u ovim krajevima. No, hoću da vjerujem da će država iznaći mogućnost da obezvijedi dodatnu silažnu hranu po regresiranim cijenama i da će tako bar donekle pomoći stočarima da spremnije dočekaju zimu – naglasio je Davidović.


Nema ni otave
Stočari navode da su se nadali da će poslije sušnog ljeta naići kišni period i da će to doprinijeti da bude otave. Međutim, kako ističu, većih kiša nije bilo, pa samim tim ni trave.

Skoro svake godine kosili smo drugu ruku trave, odnosno otave. Na taj način smo obezbjeđivali dodatne količine kvalitetne hrane za svoja stada. Nekad se dešavalo da otava rodi koliko i sijeno.


Međutim, ove godine toliko je zasušilo da od otave nema ni pomena. Livade su potpuno sgorele od sunca, tako da ni na planinama nema dovoljno trave za ispašu stoke. Sve to ukazuje da je naišla zaista mučna godina za stočare koji prosto ne znaju kako da naredne zime prehrane svoju stoku – naglasio je stočar iz andrijevičkog sela Ulotina Milutin Šoškić.


Iste konstatacije su se mogle čuti i od stočara sa područja Plava i Gusinja.

Sve se nekako okrenulo protiv onih koji se bave stočarstvom.


Zbog slabog roda trave, bala sijena je ovdje oko pet eura, što je zaista previše za one koji svoju egzistenciju obezbjeđuju držeći stoku. Pred ovom činjenicom nadležno ministarstvo bi trebalo dobro da se pozamisli, jer već vidimo da ljudi počinji da rasprodaju dio stoke – naveo je Plavljanin Nedžad Cecunjanin.


Suša je bila prisutba u u bihorskom kraju pa je rod sijena i na ovom području bio ispod svakog očekivanja.


-Imama desetak krava muzara i za njih treba da obezbijedim preko 30 tona sijena. Međutim, rod sijena je strašno podbacio, tako da ću morati da nabavljam dodatne količine stočne hrane. Problem je što su cijene kukuruza i druge hrane koja se dobija od žitarica znatno porasle i što sve to zajedno pričinjava velike probleme nama koji se bavimo ovim poslom. Da stvar bude još gora tržni viškovi ne mogu da se prodaju onako kako bi trebalo. Poslije svega farmeri koji drže dosta stoke, biće primorani da polove svoja stada, ako država ne pruži ruku pomoći – zaključio je stočar iz Petnjice Sead Muratović.


Izvor: Dan