Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

NA POMOLU ODUZIMANJE KONZERVATORSKIH LICENCI

NA POMOLU ODUZIMANJE KONZERVATORSKIH LICENCI

Aktuelna Stručna komisija za izdavanje i oduzimanje konzervatorske licence, u čijoj nadležnosti je i pomenuto postupanje nametnuto zakonom iz 2019. godine, formirana je 23. decembra 2022. godine. Za to vrijeme sastala se svega tri puta i to tek krajem prošle i početkom ove godine, nakon izbijanja afere o rekonstrukciji Muzeja u Bijelom Polju.

Stručna komisija za izdavanje i oduzimanje konzervatorske licence uputila je prijedlog Ministarstvu kulture i medija da se odgovornim arhitektama koji su učestvovali u rekonstrukciji Muzeja u Bijelom Polju oduzmu konzervatorske licence. O svima ostalima, dakle brojnim arhitektama i inženjerima koji imaju licence revidenta, stručnog nadzora, projektanta ili izvođača radova, trebalo bi da odlučuje komisija Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, čije postupanje je ranije zatražila inspektorka za kulturna dobra Dragana Bošković-Drobnjak.

Prijedlog za oduzimanje konzervatorskih licenci, kako saznaje Pobjeda, dogovoren je u utorak 23. januara, na sjednici kojoj su prisustvovali predsjednica Komisije Dobrila Vlahović i članovi dr Petra Zdravković, mr Željko Kalezić, arhitekta-konzervator Predrag Spasić i pravnica Dušica Stanojević.

LICA I FIRME

Iako iz Ministarstva kulture i medija Pobjedi nije odgovoreno na pitanje šta je ishod sastanka Komisije, više izvora našeg lista iz Ministarstva i Centra za konzervaciju i arheologiju potvrdilo je da su članovi Komisije, nakon analize dokumentacije, jednoglasno predložili da se konzervatorske licence oduzmu arhitektici Mariji Novaković i firmi „Enforma“ iz Kotora, rukovodiocu konzervatorskih radova u prvoj fazi rekonstrukcije prof. dr Goranu Radoviću i njegovoj firmi „Studio prostor“ iz Podgorice, rukovodiocu konzervatorskih i

arhitektonskih radova u drugoj fazi rekonkstrukcije prof. dr Svetislavu Popoviću i njegovoj firmi „Project Engineering Renaissance“ iz Podgorice, kao i prof. dr Iliji Laloševiću, koji je imao ulogu konzervatorskog nadzora tokom prve faze radova u Muzeju u Bijelom Polju. Svi oni su, osim Svetislava Popovića, u dokumentaciji koju je Program Ujedinjenih nacija za razvoj UNDP priložio Upravi za zaštitu kulturnih dobara, tražeći prijem radova, potpisali izjave da su radovi izvedeni po svim konzervatorskim standardima i pravilima struke, te da je objekat podoban za upotrebu. Zanimljivo je da je UNDP u dokumentaciji za drugu fazu, umjesto izjave i izvještaja o toj fazi radova, u kojoj je učestvovao Svetislav Popović, slučajno ili namjerno priložio izjavu Gorana Radovića o prvoj etapi rekonstrukcije.

Prijedlog za oduzimanje konzervatorskih licenci došao je, podsjetimo, nakon što je Uprava za zaštitu kulturnih dobara odbila da primi radove na rekonstrukciji Muzeja, navodeći u obrazloženju veliki broj propusta i odstupanja od projekta, što je u drugom izvještaju potvrdila i arhitektica Katarina Nikolić-Krasan. Nakon detaljne priče o propustima u rekonstrukciji, koja je objavljena u našem listu 25. decembra prošle godine, Pobjeda je 12. januara objavila i da veliki broj pravnih i fizičkih lica u Crnoj Gori, koja rade na projektima zaštite ili rekonstrukcije nepokretnih i pokretnih kulturnih dobara Crne Gore, nijesu produžila svoju istraživačku ili konzervatorsku licencu u skladu sa izmjenama Zakona o zaštiti kulturnih dobara iz 2019. godine, te da je za to odgovorno Ministarstvo kulture i medija. Iz kabineta ministarke Tamare Vujović Pobjedi je stiglo, blago rečeno, neobično obrazloženje da su svi oni koji su imali licence prije donošenja izmijenjenog zakona, bili dužni da se u roku od godinu prijave za relicenciranje. Onima koji su se prijavili, po tumačenju Ministarstva, licenca je i dalje validna, iako za ovih pet godina nije obavljen postupak relicenciranja zato što, kako su objasnili, zakonom bliže nije objašnjena procedura?! Sa druge strane, oni koji se nijesu prijavili, opet po tumačenju Ministarstva, izgubili su licencu. Tom prilikom nijesmo dobili obrazloženje kakva to pravna klauzula ili neko možda filozofsko, slobodno tumačenje prava legalizuje licence onima koji se samo prijave za jedan administrativni i upravni postupak, a da se taj postupak ni nakon nekoliko godina ne pokrene, niti se donesu nova rješenja o izdavanju ili oduzimanju licenci?!

TRI SASTANKA

Aktuelna Stručna komisija za izdavanje i oduzimanje konzervatorske licence, u čijoj nadležnosti je i pomenuto postupanje nametnuto zakonom iz 2019. godine, formirana je 23. decembra 2022. godine. Za to vrijeme sastala se svega tri puta i to tek krajem prošle i početkom ove godine, nakon izbijanja afere o rekonstrukciji Muzeja u Bijelom Polju. S tim u vezi, podsjetimo, ministarka kulture i medija Tamara Vujović sredinom januara sazvala je sastanak Komisije i od članova.

zatražila izjašnjenje zašto se nijesu sastajali više od godinu, te zašto nijesu pokrenuli proceduru u vezi sa rekonstrukcijom Muzeja u Bijelom Polju.

Međutim, iako je procedura pokrenuta, Pobjeda saznaje da još nije formalizovan prijedlog za oduzimanje licenci pomenutim akterima rekonstrukcije Muzeja. Prijedlog, odnosno rješenje o oduzimanju licenci, treba da potpiše ministarka Vujović, koja je krajem prošle nedjelje bila na službenom putu van Crne Gore. Da li zbog objektivnih okolnosti, ili zbog pritiska na Komisiju i Ministarstvo, javnost još ne zna da li će iko snositi odgovornost zbog propusta u rekonstrukciji Muzeja, u koju je uloženo, kako je nedavno saopštio UNDP, ukupno 302.926,31 eura.

Izvor: Pobjeda

Novinar: Jovan Nikitović

Foto: Stevo Vasiljević