KORAK BLIŽE REALIZACIJI INVESTICIJE OD 200 MILIONA EURA U BIJELOM POLJU – ZELENO SVJETLO ZA SE KORITA
Izgradnja solarne elektrane (SE) Korita u Bijelom Polju korak je bliže realizaciji nakon što je preduzeće EE Korita dobilo saglasnost Agencije za zaštitu životne sredine na Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu. Podsejtimo, riječ je o investiciji vrijednoj 200 mil EUR.
Na lokaciji Korita u blizini granice sa Srbijom, ovo preduzeće gradiće solarnu elektranu koja će se prostirati na oko 505 hektara. Predviđena je izgradnja panela, odnosno elektrane ukupne instalisane snage 280 MWp (DC strana), odnosno 240 kVA (AC strana).
Planirano je da se u cilju priključenje solarne elektrane na postojeću prenosnu 400 kV mrežu na lokaciji buduće solarne elektrane izgradi 35/400 kV trafostanica i da se dalje 400 kV dalekovodom priključi na 400 kV infrastrukturu Crnogorskog elektrodistributivnog sistema.
Predloženo je da trafostanica solarne elektrane bude kapaciteta 300 MW, a ukupna očekivana proizvodnja električne energije je 331.306 GWh godišnje
Lokacija projekta obuhvata nenaseljen prostor. Kako je utvrđeno urbanističko-tehničkim uslovima, radi se o prostoru koji je u vlasništvu Farme-Moravac iz Bijelog Polja. Prostor lokacije čini većim dijelom pašnjak, a planirani prostor koji će obuhvatiti buduća solarna elektrana je, kako je već navedeno, oko 505 ha.
Podsjetimo, početkom prošle godine predstavnici bjelopoljske kompanije EE Korita i Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES) potpisali ugovor o izgradnji infrastrukture za priključenje solarne elektrane na prenosni sistem
Ugovor obuhvata planiranje, izgradnju i integraciju buduće solarne elektrane, koja će imati kapacitet od 240 MW. Investitor je danski European Energy, koji ima značajno iskustvo u izgradnji solarnih i vjetro elektrana.
Izvor: Ekapija

Povezani članci
IVEZIĆ: NA INTERNETU NEMA ANONIMNOSTI, UVIJEK SE MOŽE OTKRITI KO STOJI IZA PROFILA
KARATE KLUB JEDINSTVO OSVOJIO PET MEDALJA U IGALU
IJELO POLJE: ZA SEDAM DANA ROĐENE 24 BEBE