Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

KOJI SU GLAVNI PROBLEMI PRIVREDNIKA U CRNOJ GORI I SRBIJI

KOJI SU GLAVNI PROBLEMI PRIVREDNIKA U CRNOJ GORI I SRBIJI

Nedostatak stručnih radnika, nedovoljno razvijena infrastruktura i dugo čekanje na granicama glavni su problemi privrednika Crne Gore i Srbije. Saopšteno je na zajedničkom sastanku unija poslodavaca dvije države. Za razliku od Srbije, u Crnoj Gori, kako se čulo na skupu, privrednici se i dalje suočavaju s dugim i komplikovanim procedurama za zapošljavanje stranaca.

Nedostatak stručne radne snage hronični je problem privrednika u regionu. U Crnoj Gori, međutim, poslodavci i kada nađu radnike suočavaju se sa dugim i komplikovanim procedurama prijavljivanja i dobijanja radnih dozvola za zaposlene. Zato smatraju da je vrijeme da se to pojednostavi.

KOJI SU GLAVNI PROBLEMI PRIVREDNIKA U CRNOJ GORI I SRBIJI

– Da se u tom dijelu omogući svakom zaposlenom da može elektronski da popuni tu prijavu. A ne da mora doći u Crnu Goru prije nego i što započne tu proceduru i da tu čeka da dobije tu radnu dozvolu za boravak i radkoja je iznosila i 20 dana što je zaista mnogo u periodu turističke sezone – kaže Milena Raičković iz HTP Budvanska rivijera.

Takvih problema u Srbiji nemaju jer je dobijanje radnih dozvola digitalizovano, a period čekanja znatno kraći.

– Većina takvih radnika je dobila u roku od 15-tak dana te dozvole. Postoje agencije za zapošljavanje koje su uskostručne za zapošljavanje kako stranaca tako i loklnog stanovništv. One rade većinu te administracije i uspjeli su da u nekom birokratskom smislu savladaju te procedure. -Ističe poslodavac iz Srbije Ivan Đoković.

Procedure, ali i dugo čekanje na granicama, privrednici dvije države prepoznaju kao još jednu biznis barijeru koja usporava promet roba i putnika.

– Tako da je tu neka inicijativa, neki prijedlog da se taj carinski režim i kontrole rade u unutražnjim carinskim zonama ne na prelazima, nego u sjedištu uvoznika i da na taj način relaksiramo taj prvi susret gostiju sa Crnom Gorom – kazao je Slobodan Mikavica iz Unije poslodavaca Crne Gore.

– Treba zajednički raditi granične prelaze da se zajednički rade i sa jedne i sa druge strane, a posebnoda se kamioni sa robama sertifikuju kako bi nesmetano prošli granicu. A ne da imamo situaciju da kamion sa kvarljivom robom stoji na granici 7 do 10 dana, a nekada i duže – dodaje Miloš Nenezić iz Unije poslodavaca Srbije.

Sve to neophodno je ubrzati jer je Srbija, kako je poručeno na skupu, najznačajniji spoljnotrgovinski partner Crne Gore.

Izvor: RTCG