Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

KILOGRAM VRGNJA 13 EURA

KILOGRAM VRGNJA 13 EURA

Ovogodišnja sezona berbe pečurke na sjeveru Crne Gore može se sa sigurnošću smatrati izgubljenom zbog izuzetno lošeg roda. A otkupna cijena vrgnja u svježem stanju dostizala je maskimalnih 13 eura za kilogram. To je Portalu RTCG kazao jedan od najvećih otkupljivača pečurki i šumkih plodova iz Rožaja, vlasnik preduzeća „K. D. Sloga“ , Fefo Kalač.


“Kao što ne pamtim bolju godinu od prošle, slobodno vam mogu reći da je ovo najgora godina od kada se ja bavim ovim poslom, a bavim se dugo. Malo lisičarke je bilo u rano proljeće, a vrlo rijetki vrganj ja sam otkupljivao 13 eura“”, rekao je Kalač.


Prema njegovim riječima, kada se radi o pečurki, godina je loša generalno u čitavom regionu.


„To nešto malo što smo imali, sve je odlazilo u izvoz. Vrganj u svježem stanju je bio, što bi se kazalo, ‘tražen lučem i svijećom’. Najveća potražnja za svježim vrgnjem je bila iz Francuske i Italije. Očigledno je ova godina svuda bila loša. Nikada lošija, rekao bih“, istakao je Kalač.


Vlasnik „K. D. Sloga“ smatra da su tako lošem rodu pečurke glavni uzrok bile ekstremno loše vremenske prilike


„Imali smo najprije hladno i kišovito proljeće, a onda dugo i sušno ljeto. Iako sezona vrgnja traje praktično do prvih snjegova. Ja mislim da se tu više ništa ne može promijeniti ni kod nas, niti u okruženju gdje je identična situacija“. Smatra Kalač.


Ovaj iskusni privrednik u oblasti otkupa i prerade pečurki i šumskih plodova, ističe da je uspio da godinu premosti otkupom kleke i jagode.


“Nisu to neke velike količine, tek toliko da se pokriju tekući troškovi, što bi mi privrednici kazali, da ne jedemo susptancu. Samo da preživimo ovu godinu i da se nadamo da se neće više ponoviti. Tako je bilo na čitavom sjeveru Crne Gore, jer ja pokrivam sa otkupom veliki dio ovog dijela države“, istakao je Kalač.


Tako se poslije prošle godine, kada je pečurka toliko rodila svuda. Da se nije imala gdje skladištiti, odnosno da nije bilo dovoljno hladnjača u kojima bi se mogla sačuvati, ove godine dogodila poptuno obrnuta situacija.


Portal RTCG pisao je o tome da je vrganj prošle godine „prerodio“ i da su otkupljivači uzimali samo najkvalitetniju klasu, i to po cijeni od svega 1. 5 eura, zbog malih kapaciteta privatnih hladnjača na sjeveru.

Ko je od berača imao sreće da nađe vrganj ove godine, mogao ga je prodati i 13 eura za kilogram.


Na sjeveru Crne Gore je prošle godine je bio značajan broj i individualnih domaćinstava, koja nijesu privredno registrovana. A bavila su se berbom i osnovnom preradom. To je za dobar dio stanvoiništva sjevera države, koji se izvještio u berbi pečurke, do sada bio vrlo značajan izvor zarade.


„Ja vam sasvim iskreno kažem da smo ove godine svi na gubitku – berači, otkupljivači, prerađivači i izvoznici, jer to je jedan lanac. Nikada lošija godina“”, napominje vlasnik rožajske kompanije za otkup u preradu pečurke i šumskih plodova „K. D. Sloga“, Feho Kalač.


Izvor: CdM