Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

IZ BIH NADOMJESTITI NEDOSTATAK SEZONSKIH RADNIKA

IZ BIH NADOMJESTITI NEDOSTATAK SEZONSKIH RADNIKA

Prostor za kvalitetniju prekograničnu saradnju između Crne Gore I Bosne I Hercegovine u značajnoj mjeri postoji. Pokazatelj je prije svega potreba za sezonskim radnicima u Crnoj Gori kojoj trenutno nedostaje preko 5 hiljada sezonaca. Interesantno je da Crna Gora i Bosna i Hercegovina nemaju potpisan sporazum o privremenom zapošljavanju, a takav sporazum bi u mnogome pomogao rješevanje problema nedostatka sezonske radne snage u Crnoj Gori”. Saopštio je NVO aktivista Željko Đukić.

On je kazao da obzirom na veliki nedostatak domaće radne snage poslodavci traže rješenje da obezbjede nedostajuću radnu snagu iz Nepala, Bangladeša, Filipina i drugih destinacija, međutim radna snaga iz ovih destinacija sa sobom donosi I određene bezbjedonosne rizike.

“Crnogorski zvaničnici kažu da da je broj turista krajem aprila bio je 50 odsto viši nego 2019 to je dobar osnov da ova sezona bude rekordna i da premaši cifru od prošle godine”. Ističe Đukić.

On smatra da je važno da problem riješimo u saradnji sa Bosnom i Hercegovinom i Srbijom.

“Dobar primjer regionalne saradnje koji bi mogli iskoristiti je sporazum između Vlade Republike Srbije i Savjeta ministara Bosne i Hercegovine o privremenom zapošljavanju državljana Republike Srbije u Bosni i Hercegovini i državljana Bosne i Hercegovine u Republici Srbiji, potpisan je 9. Juna 2011. Godine u Beogradu”, naglašava Đukić.

“Taj sporazum primjenjuje se na državljane Republike Srbije i državljane Bosne i Hercegovine sa prebivalištem na teritoriji jedne strane ugovornice čiji su oni državljani, koji se privremeno zapošljavaju na teritoriji druge strane ugovornice i na članove njihovih porodica. U sporazumu je jasno definisano da je “radnik migrant” lice koje je državljanin jedne ugovorne strane, koje legalno boravi i privremeno se zapošljava na teritoriji druge ugovorne strane i nema prebivalište u njoj, takođe “član porodice” lice koje je u braku sa radnikom migrantom, kao i maloljetna djeca i ostala izdržavana lica, u skladu sa zakonodavstvom države zaposlenja. Nadležni nosioci ugovornih stranea za primjenu ovog sporazuma za Republiku Srbiju je Nacionalna služba za zapošljavanje. A za Bosnu i Hercegovinu – Agencija za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine”, dodaje on.

Poručuje da je Sporazumomdefinisano da nadležni nosioci međusobno sarađuju i razmjenjuju informacije o zakonodavstvu države zaposlenja u oblasti radne migracije. Nadležni nosioci razmjenjuju informacije o broju radnika migranata države zaposlenja, najmanje jedanput godišnje”. Poručio je on.

Izvor: Dan

Novinar: Milovan Novović