Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

ISPLAĆENA POMOĆ PROIZVOĐAČIMA MLIJEKA

ISPLAĆENA POMOĆ PROIZVOĐAČIMA MLIJEKA

ISPLAĆENA POMOĆ PROIZVOĐAČIMA MLIJEKA

ISPLAĆENA POMOĆ PROIZVOĐAČIMA MLIJEKA

Vlada Crne Gore odobrila je pomoć mljekarskom sektoru za jun i jul u iznosu od 210. 736,93 eura, a koju je predložilo Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

Sredstva opredijeljena za pomoć mljekarskom sektoru biće dodijeljena u vidu jednokratne pomoći registrovanim poljoprivrednim proizvođačima. Koji se bave proizvodnjom mlijeka u iznosu od 0,02 eura/litru predatog, odnosno prerađenog mlijeka.

Proizvođačima koji predaju mlijeko mljekarama i sirarama sa 0,02 eura/litru biće dodijeljena sredstvca za jun i jul 2021. Godine, na osnovu spiskova za premije za ta dva mjeseca, a proizvođačima koji vrše preradu mlijeka na osnovu spiskova za premiju od 2020. godine.

“Iz navedenog proizilazi da subvencija od 0,02 eura/litru mlijeka za proizvođače mlijeka koji predaju mlijeko mljekarama i sirarama na osnovu navedenih količina mlijeka daje iznos od 44.166,80 (2.208.340lit x 0,02 eura) za jedan mjesec. Kada je riječ o količinama mlijeka koje se prerađuju na poljoprivrednim gazdinstvima, a koje su prema analizama sektora veće od količina mlijeka predatog odobrenim i registrovanim objektima za preradu, subvencija od 0,02 eura/litru mlijeka za planirani period, a na osnovu spiskova za premiju od 2020. godine daje iznos od 61.201,66 eura (3.060.83,89 lit x 0,02 eura)”, navedeno je u Informaciji o potrebi pružanja pomoći proizvođačima mlijeka koju je Vlada usvojila na današnjoj sjednici.

ISPLAĆENA POMOĆ PROIZVOĐAČIMA MLIJEKA


Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede konstatovalo je da u vrijeme pandemije koronavirusa i smanjene proizvodnje stočne hrane u prethodnoj godini bilježimo konstantan rast cijena stočne hrane na tržištu. Tendencija rasta se očekuje do početka nove žetve, kada se očekuje stabilizacija cijena.


Kako je objašnjeno u Informaciji, osnovni razlog skuplje cijene stočne hrane u Crnoj Gori nego u regionu je to što se cjelokupna koncentrovana stočna hrana uvozi.


“Jedan od sektora koji je naročito pogođen okolnostima nastalim kao posljedica epidemije bolesti kovid-19. Jeste i sektor mljekarstva u kom je došlo do značajnog poremećaja usljed rasta cijena koncentrovane stočne hrane na tržištu. Prekomjernog stvaranja zaliha proizvoda u skladištnim prostorima do skoro njihovog maksimalnog kapaciteta.

Sveukupna situacija negativno utiče na najranjivuju kariku lanca u proizodnji mlijeka, odnosno primarne poljoprivredne proizvođače. Čiji je dohodak u ovom trenutku ugrožen usled fluktuacije cijena koncentrovane stočne hrane”, ističe se u informaciji.
Izvor: RTCG