I VLAST I OPOZICIJA NAS UVODE U POLITIČKI ĆORSOKAK
Politička scena Crne Gore već duže vrijeme je obilježena dubokom podjelom koju, svakako, još više podgrijavaju i vlast i opozicija, što rezultira institucionalnom paralizom i stagnacijom na putu evropskih integracija.
Dok obje strane nastoje da sebe predstave kao zaštitnike državnih interesa, u praksi su i jedni i drugi doprinijeli destabilizaciji sistema, nepovjerenju građana i rastućem osjećaju neizvjesnosti.
Vlast, predvođena parlamentarnom većinom, u kontinuitetu donosi odluke koje opozicija osporava kao neustavne. Što dovodi do blokade parlamenta i institucionalne disfunkcije. Umjesto da insistira na transparentnosti, dijalogu i poštovanju zakonskih procedura, vlast često demonstrira arogantan odnos prema kritikama. Potcjenjujući značaj konsenzusa u jednom duboko podijeljenom društvu. Ovakav pristup ne samo da produbljuje postojeće podjele. Već i ograničava mogućnost institucionalnog funkcionisanja. Čime se Crna Gora udaljava od standarda razvijenih demokratija.
S druge strane, opozicija u velikoj mjeri nastoji kapitalizovati na slabostima vlasti: Ali često bez ponude konkretnih i ostvarivih rješenja. Stalno pozivanje na “nelegitimnost vlasti” i insistiranje na bojkotu umjesto konstruktivnog učešća u političkom životu samo dodatno komplikuje situaciju. Opozicija, ukoliko zaista želi da predstavlja kredibilnu alternativu, mora preći sa politike konfrontacije na politiku pružanja konkretnih rješenja. I aktivno učestvovati u institucionalnim procesima.
Rezultat ovakvog političkog nadmudrivanja je nefunkcionalan parlament, produžena institucionalna kriza i sve veće nepovjerenje građana u političke aktere. Evropski put Crne Gore već je godinama u zastoju, a nedostatak političke volje da se ključna pitanja riješe kompromisom dodatno produbljuje krizu. Dok god su primarni ciljevi vlasti i opozicije lični i stranački interesi, a ne dobrobit građana, zemlja će ostati zaglavljena u političkom ćorsokaku.
Upozorenja međunarodnih partnera
Posebno je zabrinjavajuće to što međunarodni partneri sve češće upozoravaju na političku nestabilnost u Crnoj Gori i njene potencijalne posledice. Nedostatak institucionalne stabilnosti, česte izmjene vlada i politička neizvjesnost šalju lošu poruku Evropskoj uniji i investitorima. Ako se hitno ne preduzmu konkretni koraci ka stabilizaciji sistema, Crna Gora rizikuje da se nađe u dugoročnoj političkoj i ekonomskoj stagnaciji.
Politički lideri, bez obzira na to da li se nalaze u vlasti ili opoziciji, moraju preuzeti odgovornost za trenutnu situaciju i pronaći način da vrate institucije u normalno funkcionisanje. Potrebno je hitno pokrenuti dijalog, koji neće biti samo formalni skup lijepih riječi, već stvarni pokušaj pronalaska rješenja. Jedino tako se može zaustaviti dalje urušavanje institucija i osigurati da Crna Gora krene naprijed.
Građani ove zemlje zaslužuju politiku koja će biti usmjerena na njihove stvarne potrebe – stabilnost, ekonomski razvoj, vladavinu prava i bolji životni standard. Vrijeme je da se političke elite prestanu baviti same sobom i počnu raditi ono za šta su izabrane – u interesu svih građana Crne Gore.
Izvor: Dan
Povezani članci
MILATOVIĆ PREKRŠIO ZAKON, NIJE PRIJAVIO PRIHOD OD 2093 EURA
TRAMP: “ZELENSKI JE DIKTATOR! NEKA DJELUJE BRZO DA OBEZBIJEDI MIR ILI ĆE OSTATI BEZ UKRAJINE”
USVOJENE IZMJENE ZAKONA: NAKNADU PO ZAVRŠETKU FUNKCIJE PRIMAĆE SAMO ONI KOJIMA ISTEKNE MANDAT ILI DOÐE DO REORGANIZACIJE