ĐUKIĆ: VRIJEME JE DA ZNANJE I USPJEH POZOVEMO U POMOĆ
Dalja dijaspora i bliža dijaspora imaju važnu razvojnu ulogu za cijelu Crnu Goru, naglašava Željko Đukić. Kao građanski aktivista, u afirmativnom i pozivnom tonu, skreće pažnju na snažan, ali nedovoljno iskorišćen potencijal dijaspore iz Crne Gore – u ovom slučaju građana koji su porijeklom iz Crne Gore, a danas žive i rade u Beogradu.
Kako ističe, u glavnom gradu Srbije djeluje veliki broj građana porijeklom iz Crne Gore koji su se profesionalno dokazali u najzahtjevnijim sektorima savremene ekonomije. „Riječ je o ljudima koji se nalaze na visokim rukovodećim pozicijama u velikim privatnim kompanijama, investicionim i građevinskim firmama, članovima upravnih odbora banaka i drugih međunarodnih sistema, ali i o preduzetnicima koji su izgradili respektabilne biznise u različitim oblastima i zapošljavaju značajan broj ljudi“, naglašava Đukić.
On postavlja važno i, kako kaže, pomalo bolno pitanje: da li se mi, kao društvo, zaista lakše i uspješnije snalazimo svuda osim u sopstvenim gradovima? Da li i dalje važi ona često ponavljana izreka da „veliki grad nudi velike mogućnosti, a mali grad male“, ili je vrijeme da se taj narativ preispita?
Prema njegovim riječima, Crna Gora – naročito njeni sjeverni i manje razvijeni krajevi – danas više nego ikada imaju potrebu za znanjem, iskustvom i kontaktima koje je dijaspora stekla u velikim poslovnim centrima. „Ne govorimo o povratku u sentimentalnom smislu, već o pametnom povezivanju. O dolasku sa konkretnim idejama, savremenim poslovnim modelima, investicionim kontaktima i menadžerskim vještinama“, navodi Đukić.
Zato upućuje poziv svim uspješnim ljudima porijeklom iz Crne Gore koji žive i rade u Beogradu i drugim velikim centrima da u dogledno vrijeme dođu u Crnu Goru – makar projektno, mentorski ili investiciono – i doprinesu njenom ekonomskom razvoju.
„Crnoj Gori danas ne nedostaje talenat, ali joj nedostaje sistemsko povezivanje znanja i kapitala. Upravo dijaspora može biti ta karika koja će ubrzati razvoj, otvoriti nova radna mjesta i donijeti drugačiju poslovnu kulturu“, zaključuje Željko Đukić, uz poruku da je vrijeme da se uspjeh stečen van granica države pretoči u zajednički napredak kod kuće.

Povezani članci
U CRNOJ GORI ZA 24 SATA 21 SAOBRAĆAJNA NEZGODA
RADOMIR KLJAJEVIĆ POLOŽIO ZAKLETVU ZA SUDIJU VIŠEG SUDA U BIJELOM POLJU
ĐUKIĆ: NAKON DUVANSKE, DRŽAVA MORA PREISPITATI I „ŠUMSKU” I „FARMACEUTSKU MAFIJU”