Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

ČUVARI TRADICIJE – KULTURNO UMJETNIČKA DRUŠTVA SA SJEVERA ODRŽALA KONCERT U BJELOPOLJSKOM CENTRU ZA KULTURU

ČUVARI TRADICIJE – KULTURNO UMJETNIČKA DRUŠTVA SA SJEVERA ODRŽALA KONCERT U BJELOPOLJSKOM CENTRU ZA KULTURU

U bjelopoljskom Centru za kulturu, sinoć u 19 sati održao se zajednički koncert čuvara tradicije – kulturno umjetnička društva ,,Vrelo Ibar“ iz Rožaja, KUD ,,Vesna“ iz Mojkovca i KUD ,,Tekstilac“ iz Bijelog Polja. Sinoćnji koncert je početak saradnje svih crnogorskih kulturno umjetničkih društava, koji će međusobnom saradnjom doprinijeti očuvanju, promovisanju i unapređenju tradicije i kulturne baštine svih naroda Crne Gore.

Prije samog početka KUD-a, u bjelopoljskom kulturnom objektu, poseban pozdrav uputili su gostima iz Ukrajine koji su napustili svoje domove zbog rata u toj državi i spas pronašli u Bijelom Polju.

Koncert otvorio je KUD ,,Tekstilac“ iz Bijelog Polja koji ima tradiciju dugu skoro šest decenija, a o njegovom kvalitetu i uspješnosti mogu svjedočiti mnogobrojna gostovanja širom Evrope kao i nagrade sa međunarodnih festivala folklora.

ČUVARI TRADICIJE – KULTURNO UMJETNIČKA DRUŠTVA SA SJEVERA ODRŽALA KONCERT U BJELOPOLJSKOM CENTRU ZA KULTURU

Iz susjednog grada Mojkovca, došlo je Kulturno Umjetničko Društvo ,,Vesna“. Osnovao ga je 2004. godine koreograf Radovan Žurić. Ovo društvo djeluje u okviru javne ustanove Centar za kulturu ,,Nenad Rakočević“. Broji preko 200 članova raspoređenih u pet kategorija. Već trinaest godina uspješno organizuju međunarodni festival folklora ,,Zlatni ćemer“ koji okuplja preko 600 učesnika kako iz Crne Gore tako i iz zemalja okruženja.

KUD ,,Vrelo Ibar“ iz Rožaja postoji i radi više od pola vijeka. Iza sebe ima brojna gostovanja u zemlji i inostranstvu a dobitnici su više stotina nagrada i priznanja i s uspjehom njeguju i afirmišu bogatstvo kulturnog nasleđa naroda, ne samo kraja iz kog dolaze već svih naroda Crne Gore. Sinoć su se predstavili sa dvije koreografije koje je uradio koreograf i umjetnik, Ćamil Kujević koji je radio ne samo za crnogorska, već i za kulturno umjetnička društva širom bivše Jugoslavije.

Predstavljanjem ovih kulturno umjetničkih društava, prikazane su igre iz Šumadije, Makedonija i Šopske igre, Bošnjačke Đurđevdanske igre iz okoline Plava i Gusinja, igre iz Ponišavlja, igre iz Binačke Morave, Vranjska svita…

SCG